آشنایی با دانشگاه آنکارا

آشنایی با دانشگاه آنکارا

تأسیس دانشگاه آنکارا در سال 1946 صورت گرفت و نخستین موسسه آموزش عالی در جمهوری مدرن ترکیه محسوب می شود و یک دانشگاه دولتی با بیش از 60،000 دانشجو بوده و به ارائه انواع رشته های علمی و فنی در مقاطع مختلف تحصیلی می پردازد. دانشجویان قادر به تحصیل در رشته مورد نظر خود در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه خواهند بود.
 

آشنایی با دانشگاه آنکارا

آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ این کشور پس از شهر استانبول به شمار می آید. این شهر از بزرگترین و فعال ترین شهرهای ترکیه محسوب شده که بسیاری از روابط فرهنگی و اقتصادی با کشورهای اروپایی در آن صورت می گیرد. 
شهر آنکارا از سیستم حمل و نقل بسیار مدرنی  برخوردار بوده و دانشجویان به سهولت قادر به تردد با وسایل نقلیه عمومی در آن خواهند بود. 

 


آشنایی با مزایای تحصیل در دانشگاه آنکارا

با توجه به اینکه آنکارا دارای مراکز اداری و تجاری زیادی می باشد، از این رو، می تواند گزینه خوبی برای دانشجویانی که در این شهر تحصیل می کنند، باشد، چرا که آنها می توانند پس از فارغ التحصیلی کار مناسب خود را در آن بیابند.
همچنین، دانشجویان قادر به کار کردن در حین تحصیل به شکل پاره وقت بوده تا از این طریق بتوانند قسمتی از هزینه های زندگی خود را تأمین کنند. شایان ذکر است که ساعات کار دانشجویان در مورد استخدام در مشاغل رسمی و قانونی، از طریق دانشگاه تعیین و به کارفرما ارائه می گردد.

 

رتبه بندی دانشگاه آنکارا

مکان پردیس اصلی دانشگاه آنکارا در نزدیکی مرکز شهر واقع است. این دانشگاه از  14 دانشکده، 8 دبیرستان و چندین مؤسسه تحقیقاتی تشکیل شده است. رتبه دانشگاه از لحاظ کیفیت آموزشی بسیار بالا بوده و اساتید متخصص و مجربی جهت تدریس در این دانشگاه فعالیت می کنند. 
این دانشگاه بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال 2019، موفق شد در بین 1000 دانشگاه برتر جهان جای گیرد. همچنین جزء هفت دانشگاه برتر جهان از لحاظ کیفیت آموزشی و علمی و ارائه خدمات عالی به دانشجویان می باشد.

 

رشته های تحصیلی دانشگاه آنکارا


رشته های تحصیلی دانشگاه آنکارا

این دانشگاه به ارائه 40 رشته فنی و حرفه ای، 120 رشته کارشناسی و  110  رشته کارشناسی ارشد می پردازد و تعداد دانشجویان بین المللی آن بیش از 3000 دانشجو است.


 دانشکده های دانشگاه آنکارا عبارتند از:
•    دانشکده پزشکی
•    دانشکده دندانپزشکی
•    دانشکده داروسازی
•    دانشکده آموزش بهداشت
•    دانشکده دامپزشکی
•    دانشکده علوم سیاسی
•    دانشکده حقوق
•    دانشکده علوم
•    دانشکده مهندسی
•    دانشکده ارتباطات
•    دانشکده علوم تربیتی
•    دانشکده هنر و علوم انسانی
•    دانشکده کشاورزی
•    دانشکده علوم ورزشی و تربیت بدنی
•    دانشکده علوم کاربردی
•    دانشکده هنرهای زیبا
 رشته های تحصیلی دانشگاه آنکارا

 

 

بورسیه های دانشگاه آنکارا


از سال 2004 دانشگاه آنکارا به عضویت در برنامه تبادل اراسموس درآمده است و با دانشگاه های شرکت کننده تبادلات زیادی را انجام داده و همچنین عضو برنامه های IAU ، EUA و UNICA می باشد. دانشگاه آنکارا به بیش از 500 دانشجوی واجد شرایط بورسیه های مختلفی ارائه می دهد.

 


معرفی امکانات دانشگاه آنکارا

 


خوابگاه های دانشجویی

دانشگاه آنکارا، خوابگاه های دانشجویی خوب و با قیمتی مناسب را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. علاوه بر این، دانشکده های این دانشگاه با داشتن سالن غذاخوری، می توانند برای دانشجویان امکان تهیه غذا با قیمتی کم را فراهم کنند. همچنین خوابگاه های دانشجویی این دانشگاه دارای امکاناتی همچون تلفن، تلویزیون و اینترنت بی سیم رایگان می باشد.

 

خوابگاه های دانشجویی

 


کتابخانه دانشگاه

این دانشگاه با دارا بودن یک کتابخانه بزرگ و مجهز، به دانشجویان امکان دسترسی راحت به بسیاری از کتاب ها و منابع را خواهد داد. همچنین این کتابخانه  از 15000 نسخه خطی علاوه بر هزاران کتاب موجود در آن برخوردار است.

 


اماکن تفریحی و ورزشی

دانشگاه آنکارا دارای مجموعه های تفریحی و ورزشی زیادی همچون سالن های بدنسازی، زمین فوتبال، زمین بسکتبال، والیبال و تنیس می‌باشد. علاوه بر آن، این دانشگاه اقدام به برگزاری سایر فعالیت های ورزشی و تفریحی از قبیل کوه نوردی، غارنوردی، طبیعت گردی و غیره می کند.
علاوه بر آن دانشجویان می توانند از تخفیف های ویژه در هنگام خرید بلیط، برای شرکت در فعالیتهای فرهنگی و هنری مانند تئاتر، کنسرت، سینما، بازدید از موزه، نمایشگاه و موارد دیگر برخوردار شوند.

 


مراکز درمانی و بهداشتی

امکان مراجعه دانشجویان به مرکز بهداشت واقع در محوطه دانشگاه جهت دریافت خدمات بهداشتی و درمانی با حضور پزشک وجود دارد. 

 


شهریه دانشگاه آنکارا

با توجه به رشته و مقطع تحصیلی، هزینه تحصیل در دانشگاه آنکارا می تواند متغیر باشد، برای مثال، در این دانشگاه به صورت سالانه هزینه تحصیل پزشکی 13،500 لیر، دندانپزشکی 11،500 لیر، داروسازی 10،500 لیر، دانشکده حقوق 8000 لیر، دانشکده فنی و مهندسی 7000 لیر، دانشکده هنرهای زیبا 5530 لیر، تحصیل در دانشکده ارتباطات 5250 لیر، دانشکده علوم و بهداشت 5250 لیر و حدود 5250 لیر هم برای دانشکده تربیت بدنی در نظر گرفته شده است.

 


شرایط تحصیل در دانشگاه آنکارا

 

دانشجویان بین المللی علاقمند به اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه آنکارا، بایستی در آزمون YOS برگزار شده توسط دانشگاه، قبول شوند. همچنین دانشجویان می توانند به شرکت در آزمون های دیگری مانند SAT Test یا ACT Test جهت پذیرش در دانشگاه بپردازند.


ارائه مدارک مورد نیاز جهت درخواست بورسیه تحصیلی در دانشگاه آنکارا

 

•    مدرک تحصیلی قبلی (ترجمه شده به زبان ترکی)
•    رزومه (همچون سوابق تحصیلی و همچنین دستاوردهای حاصل از مسابقات و امتحانات مختلف دانشگاهی)
•    توصیه نامه اساتید
•    ارسال نتایج آزمون های مورد نیازی از قبیل SAT ، YOS و… 
•    یک نسخه کپی از گذرنامه.
 

 

اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه

متقاضیان باید اقدام به گذراندن مراحل لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی بعد از کسب موفقیت در پذیرش دانشگاه آنکارا نمایند. و باید نامه پذیرش از دانشگاه جهت اخذ ویزای دانشجویی به سفارت و همچنین درخواست ویزای دانشجویی در سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشورشان ارائه گردد.
در این مرحله صدور ویزای موقت 30 روزه برای دانشجویان انجام می شود و دانشجویان قادر به ورود به کشور ترکیه در این مدت بوده و می توانند اقدامات لازم جهت اخذ مجوز اقامت دانشجویی را پشت سر بگذارند.
متقاضیان برای دریافت ویزا ، باید یک وقت مصاحبه آنلاین در سفارت ترکیه رزرو نموده و اقدام به تحویل مدارک خود به صورت آنلاین به سفارت نمایند.

 


گرفتن اقامت دائم ترکیه پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه آنکارا

دانشجویان خارجی می توانند پس از اخذ مدرک از دانشگاه آنکارا، به تمدید ویزای خود، حداکثر تا یک سال بپردازند تا در آن زمان بتوانند برای کار درخواست دهند. علاوه بر آن، هرکسی که مایل به انجام کار قانونی در ترکیه باشد، بایستی اقدام به دریافت مجوز از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه نماید.
 

۵
از ۵
۹ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان