satschool logo

۰۲۱ ۲۸۴۲۷۰۶۲

تلفن ایکون
آیکون سرچ

En Route to Future

دانشگاه بغازیچی استانبول، هر آنچه که باید در رابطه با آن بدانید

دانشگاه بغازیچی استانبول، هر آنچه که باید در رابطه با آن بدانید

دانشگاه بغازیچی را می توان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار آورد. این دانشگاه از شهرت بین المللی زیادی برخوردار بوده و دارای سطح آموزشی و علمی بسیار بالایی است. این دانشگاه از یک برنامه آموزشی مدرن و مناسب پیروی کرده و اساتید بین المللی مجربی در آن مشغول به تدریس هستند. در این مقاله قصد داریم شما را با دانشگاه بغازیچی و شرایط پذیرش در آن آشنا نماییم.

 

معرفی دانشگاه بغازیچی

محل دانشگاه دولتی بغازیچی در بخش اروپایی استانبول و در نزدیکی پل بسفر(Bosphorus Bridge) می باشد که یکی از بزرگترین و زیباترین پل های استانبول محسوب می گردد. این دانشگاه که در سال 1863 تأسیس گردید، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های استانبول به شمار می آید. در ابتدا تأسیس دانشگاه بغازیچی توسط دو آمریکایی به عنوان مؤسسه آموزش عالی رابرت صورت گرفت. همچنین عنوان دانشگاه پایدار و سبز به این دانشگاه اعطا شد. 

 

معرفی دانشکده ها و رشته های دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه از دانشکده ها و رشته های زیادی برخوردار است که در جدول زیر به دانشکده ها و رشته های محبوب آن اشاره می شود:

 

دانشکده

رشته ها

دانشکده هنر و علوم اجتماعی

مترجمی، فلسفه، فیزیک، زیست شناسی مولکولی و تاریخچه ژنتیک

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

مدیریت بازرگانی، علوم سیاسی و روابط بین الملل

دانشکده مهندسی

مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک

دانشکده علوم کاربردی

مدیریت گردشگری، تجارت بین المللی

 

علاوه بر دانشکده های فوق، دانشگاه بغازیچی استانبول از چندین مؤسسه تحقیقاتی تشکیل شده است که عبارتند از:

 • موسسه مهندسی پزشکی
 • موسسه علوم محیط زیست.
 • موسسه علوم انسانی و علوم کاربردی.
 • موسسه تحقیقات زلزله 

 

آشنایی با امکانات دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه به ارائه امکانات مختلف تحقیقاتی و همچنین رفاهی برای دانشجویان خود می پردازد که برخی از آنها در زیر معرفی می شوند:


آزمایشگاه های دانشگاه بغازیچی
این دانشگاه دارای چندین آزمایشگاه مجهز به پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات بوده تا دانشجویان بتوانند به انجام تحقیقات مختلف در آنها بپردازند و از این طریق توانایی های خود را گسترش داده و در زمینه های مختلف کسب تجربه نمایند.
این آزمایشگاهها عبارتند از:

 

 • آزمایشگاه نجوم.
 • آزمایشگاه تحقیقات زلزله
 • آزمایشگاه الکترومغناطیس
 • آزمایشگاه ژئودتیک
 • آزمایشگاه ژئومغناطیس
 • آزمایشگاه مگنت
 • آزمایشگاه هواشناسی
 • آزمایشگاه ژئودینامیک
 • آزمایشگاه ژئوفیزیک کاربردی
 • آزمایشگاه کنترل ساختمان

آشنایی با امکانات دانشگاه بغازیچی

 

معرفی کتابخانه دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی استانبول دارای یک کتابخانه بزرگ است که شامل تعدادی کلاس درس مجهز به اینترنت بوده و دارای چیزی حدود 161 تا 481 مقاله به زبان انگلیسی و ترکی می باشد.
علاوه بر مقالات، دانشجویان امکان دسترسی به پایان نامه ها، گزارش های تحقیقاتی و نشریات متعددی از قبیل 620 مجله چاپی و حدود 79 تا 921 مجله الکترونیکی را خواهند داشت.
 

امکانات ورزشی دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی از زمین های بازی مناسب جهت انجام فعالیت های مختلف ورزشی مانند فوتبال، دوومیدانی، بدمینتون، تنیس، تنیس روی میز، بسکتبال، والیبال، دوچرخه سواری، شمشیربازی، هندبال، ژیمناستیک، هنرهای رزمی، اسکی، قایقرانی و ورزش های آبی برخوردار است.

 

خوابگاه دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی در استانبول، اقدام به فراهم نمودن محل اقامت دانشجویان در هفت خوابگاه با امکانات فراوان و چشم اندازی زیبا نموده است. این خوابگاه ها دارای حدود 2500 دانشجو بوده و علاوه بر این، اجاره آپارتمان دانشجویی در استانبول را برای تقریباً 486 دانشجو مهیا نموده است.
از امکانات خوابگاه های این دانشگاه می توان به اینترنت شبانه روزی، امکانات رفاهی، زمین بازی، تجهیزات ورزشی و سالن غذاخوری اشاره نمود.

 

زبان تدریس دانشگاه بغازیچی

تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می گیرد، از این رو افراد متقاضی تحصیل در این دانشگاه بایستی از سطح زبان انگلیسی خوبی برخوردار باشند. همچنین این دانشگاه اقدام به برگزاری دوره های یک ساله جهت آموزش مهارت های زبان به دانشجویان خود می کند.

 

نگاهی به رتبه بندی دانشگاه بغازیچی

این دانشگاه از بهترین دانشگاه های ترکیه به حساب می آید و دارای رتبه بالایی در سطوح محلی و بین المللی می باشد. 
براساس گزارش آموزش عالی تایمز در سال 2021، این دانشگاه موفق به اخذ رتبه بین 601-800 در رتبه بندی دانشگاه های جهان شد و همچنین در رتبه 138 میان بهترین دانشگاههای آسیایی جای گرفت.

 


آشنایی با نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه بغازیچی

داوطلبانی که متقاضی ادامه تحصیل در رشته های مختلف کارشناسی این دانشگاه هستند، باید در آزمون SAT شرکت کرده و نمره قبولی را در آن کسب کنند.


همچنین گذراندن آزمون GRE جهت تحصیل در دوره های آموزش عالی این دانشگاه، کارشناسی ارشد و دکتری ضروری است.

 

آشنایی با شرایط بورسیه دانشگاه بغازیچی

 

هزینه تحصیل در دانشگاه بغازیچی

با توجه به رشته مورد نظر، هزینه تحصیل در این دانشگاه نیز متفاوت خواهد بود، برای مثال، در این دانشگاه شهریه دوره های مهندسی در سال تحصیلی 2020-2021 بین 9،900 تا 11،800 لیر در نظر گرفته شده است. در حالی که شهریه دانشکده اقتصاد و مدیریت در این دانشگاه بین 4950 تا 5950 لیر برای هر سال تحصیلی می تواند متغیر باشد.

 


آشنایی با شرایط بورسیه دانشگاه بغازیچی

دانشجویانی که تمایل دارند بورسیه کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه بغازیچی را دریافت نمایند، می توانند با مراجعه به دفتر بورسیه تحصیلی این دانشگاه در ترکیه، درخواست خود را برای دریافت بورسیه ارائه دهند.
در بورسیه این دانشگاه، به دانشجویان برجسته و واجد شرایط هزینه های دانشگاه، مسکن دانشجویی رایگان، کتابهای درسی و هزینه غذا تعلق می گیرد.
 

 

سؤالات متداول


شرایط پذیرش در دانشگاه بغازیچی استانبول به چه صورت است؟


جهت پذیرش، دانشجو باید آزمون SAT را گذرانده و موفق به کسب حداقل نمره قبولی تعیین شده توسط دانشگاه در رشته های مختلف گردد.
درخواست بورسیه تحصیلی در دانشگاه های دولتی ترکیه را می توان یکی دیگر از راه های اخذ پذیرش در این دانشگاه دانست.

 


زبان آموزشی دانشگاه بغازیچی استانبول چیست؟


زبان انگلیسی. البته این دانشگاه برای دانشجویانی که از تسلط کافی بر زبان انگلیسی برخوردار نباشند نیز اقدام به برگزاری دوره های یک ساله زبان می کند. 

 


دانشگاه بغازیچی خصوصی است یا دولتی؟ 


این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود. 

۵
از ۵
۱۵ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat