آزمون SAT دیجیتال چیست و تفاوتی با SAT کتبی دارد؟

آزمون SAT دیجیتال

آزمون SAT یک آزمون معتبر جهت پذیرش در دانشگاه های آمریکایی و اروپایی است که معیار اصلی پذیرش در برخی از این دانشگاه هاست. این آزمون همه ساله به تعداد ۴ بار در ماه‌های مارس، می، اکتبر و دسامبر برگزار می شود. با قبولی در این آزمون شما امکان ارسال درخواست برای دانشگاه های معتبر کشورهایی همچون ترکیه، آمریکا، انگلیس، کانادا و استرالیا را خواهید داشت.
این آزمون قدمت بسیار بالایی داشته و در حدود ۱۰۰ سال است که در حال برگزاری است. با این حال، قرار بر این شده است که یک تغییر بنیادین در روش برگزاری این آزمون نسبت به دوره های گذشته صورت بگیرد. برگزارکنندگان این آزمون تصمیم گرفته اند که از سال جاری شروع به برگزاری آزمون الکترونیکی نمایند. این امر یکی از بزرگ ترین تغییرات این آزمون در تاریخ یکصد ساله خود است. به گونه‌ای که از ماه مارس سال ۲۰۲۴ آزمون کاغذی به طور کامل جای خود را به آزمون دیجیتال خواهد داد. طبق جدول زمانی اعلام شده، از اکتبر ۲۰۲۳ دانش آموزان آمریکایی در اولین آزمون الکترونیکی SAT شرکت خواهند کرد.

 

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه نمایید: مقایسه آزمون yos و sat کدام آزمون برای تحصیل در ترکیه بهتر است؟


این حرکت SAT را می توان در راستای تطابق با عصر تکنولوژی جدید یاد کرد که آنها را به سمت کامپیوتر ها و تبلت ها منتقل می کند. البته قرار بر این شده است که آزمون کمی کوتاه تر و تطبیقی بشود. با این حال آزمون کاغذی بر اساس استراتژی ACT قرار است که باقی بماند، حتی در شرایطی که شرکت حرکت خود به سوی آزمونهای الکترونیکی را تکمیل کرده باشد. بر طبق جدول زمانی زیر در سال ۲۰۲۵ تمامی دانش آموزان از طریق آزمون های الکترونیکی به دانشگاه ها پذیرش خواهند شد.

 

زمان بندی برگذاری ازمون sat

قابل توجه است که سیستم امتیاز دهی در آزمون SAT دیجیتال تفاوتی با کاغذی نداشته و همان ۸۰۰-۲۰۰ پیشین است. با این حال تفاوت هایی بین آزمون کاغذی و دیجیتال وجود دارد که در جدول زیر به طور کامل به آنها پرداخته شده است. 

 

تفاوت آزمون SAT دیجیتال با آزمون کتبی در چیست؟

تفاوت‌های بین تست‌های دیجیتال جدید SAT و کاغذی

مدیریت آزمون SAT دیجیتال

آزمون SAT دیجیتال نسبت به مدل کاغذی در مدل برگزاری آزمون نیز تفاوت هایی را دارد. از جمله آن می‌توان به این اشاره کرد که انعطاف پذیری در زمان شروع آزمون در طول آن روز وجود خواهد داشت. این امر سبب گردیده تا در شرایطی که دانش آموز در زمان مقرر به محل آزمون رسیده باشد، باز هم بتواند در ساعت دیگر در آزمون شرکت کنند. با این حال محدودیت هایی برای بازگشت به سوال قبل در طی آزمون ایجاد شده است.
با وجود دیجیتالی بودن آزمون، به گونه ای نیست که بتوان آن را در منزل انجام داد، بدین صورت که بایستی به محل آزمون یا موسسه مربوطه مراجعه نمود. از نظر دستگاه الکترونیکی که با آن آزمون داده میشود، گزینه های مختلفی از جمله سیستم های ویندوزی و MacOS امکان پذیر است. برای شرکت در آزمون، پهنای باند حداقلی کافی بوده و کل آزمون رمزگذاری شده است. دیجیتالی شدن آزمون SAT مدیریت آن را آسان تر کرده است. به طور مثال نتایج آزمون پس از اتمام آن، قابل بارگذاری است یا اینکه در هنگام پایان زمان آزمون، رایانه به طور خودکار دانش آموز را از آزمون خارج خواهد کرد.
با توجه به اینکه آزمون SAT دیجیتال دارای بخش های مختلفی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، دانش آموزی که یکی از این بخش ها را به اتمام برساند، نمی‌تواند بخش بعدی را شروع کند. بلکه همه منتظر خواهند ماند و آزمون قبلی به طور کامل به اتمام رسیده و آزمون جدید شروع شود.
محل های برگزاری آزمون که پیش از این برای آزمون های کاغذی به استفاده می شدند، دایر مانده و برای آزمون های دیجیتالی استفاده خواهد شد. از طرف دیگر برای افرادی که توانایی آزمون دادن به صورت دیجیتالی ندارند، ( مانند افراد نابینای استفاده کننده از خط بریل) آزمون به صورت طولانی تر و ۳ ساعته به صورت غیر دیجیتال و غیر تطبیقی برگزار خواهد شد‌‌.

 

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه نمایید: نمره قبولی در آزمون SAT چند است؟ و چگونه محاسبه می‌شود؟

 

مرحله تطبیقی در آزمون SAT دیجیتال

ماهیت تطبیقی آزمون SAT دیجیتال با این هدف ارائه شده است که زمان آزمون را به یک سوم کاهش بدهد. زمانی که آزمون شروع می شود، برنامه سه مجموعه سوال را در هر بخش دانلود میکند. هر یک از این بخش ها ۲ قسمت دارند. بخش اول مربوط به ریدینگ و رایتینگ بوده که شامل دو مرحله ۲۷ سوالی است که در ۳۲ دقیقه به اتمام می رسد. بخش دوم شامل سوالات ریاضی است که شامل دو مرحله ۲۲ سوالی است که در ۳۵ دقیقه انجام خواهد گرفت.
ترتیب آزمون به این صورت است که همه دانش آموزان مرحله اول ریدینگ و رایتینگ را آزمون داده و به مرحله دوم ریدینگ و رایتینگ میروند. پس از اندکی استراحت مراحل یک و دو ریاضی در آزمون برگزار خواهد شد.
در آزمون SAT دیجیتال همانند آزمون GRE و برخلاف GMAT امکان بازگشت به سوالات قبلی وجود خواهد داشت. این امر باعث میشود تا ریسک پاسخ دادن به هر یک از سوالات کاهش یابد. آزمونهای مرحله اول تطبیقی نیستند و طیف گسترده‌ای از نظر درجه سختی وجود خواهند داشت.
با این حال، در مرحله دوم آزمون SAT دیجیتال تعیین می کند که کدام یک از دو ماژول باقی مانده، سطح دشواری مناسبی دارد. زیرا یکی از این سطوح به طور متوسط آسان تر و دیگری نسبتا دشوار تر است. این کار باعث می‌شود تا رسیدن به نمره دقیق تر در یک آزمون با زمان کوتاه میسر گردد. دانش‌آموزان سریع‌تر از حالت قبل نمرات خود را دریافت می‌کنند. با این حال امکان دسترسی به سوالات پس از آزمون وجود نخواهد داشت.

 

مسیر های احتمالی در آزمون مرحله دوم

تکنیک های استفاده شده در مرحله تطبیقی آزمون SAT دیجیتال

در آزمون های دیجیتال همانند آزمون های گذشته محاسبه نمرات بر حسب تعداد سوالات درست و غلط نخواهد بود. بلکه هر سوال خاصی یک بار نمره ای دارد و امتیاز دهی بر اساس آن ها خواهد بود. همچنین دانش آموزان در هر مرحله، امتحان متفاوتی را نسبت به دیگر حاضرین در جلسه آزمون خواهند داد‌. این امر باعث می‌شود تا درصد و میزان تقلب به حداقل برسد.

 

چنانچه متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون SAT هستید، مجموعه SAT School بعنوان تخصصی ترین آموزشگاه آموزش SAT در ایران برگذار کننده دوره‌ها و کلاس‌های SAT بصورت آنلاین و حضوری در تهران، می‌تواند مشاور شما در تمام مراحل آمادگی و قبولی در این آزمون باشد.

 

تجربه آزمون SAT

تغییرات آزمون SAT دیجیتال نسبت به کاغذی.

دانش آموزان برای انجام آزمون می‌توانند از تجهیزات ارائه شده توسط موسسه و یا لپ تاپ و تبلت شخصی خود استفاده نمایند. هنگام پاسخ دادن به آزمون، برنامه در سیستم قفل شده و دیگر قادر به باز کردن نرم افزار دیگری نخواهید بود‌. قبل از ورود به آزمون توصیه می‌شود تا از برخورداری دستگاه‌های الکترونیکی خود از شارژ کافی اطمینان حاصل فرمایید. چرک نویس برای انجام محاسبات ارائه گردیده و دانش آموزان می توانند در آن مرحله از آزمون بین سوالات به عقب جلو برود.

 

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه نمایید: شرکت در آزمون SAT بهترین روش تحصیل در ترکیه

 

تغییرات فرمت سوالات و محتوای آزمون SAT نسبت به مدل کاغذی

در عین حال که آزمون کاغذی و دیجیتالی از نظر نمره با یکدیگر تفاوتی ندارند، با این حال تفاوت هایی نیز در بین این دو مدل آزمون وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

بخش ریدینگ و رایتینگ

تغییرات کلیدی بخش ریدینگ و رایتینگ.

در آزمون SAT دیجیتال برخلاف مدل کاغذی بخش ریدینگ و رایتینگ با یکدیگر ترکیب شده و شما هر دو را در یک قسمت پاسخ خواهید داد.
در آزمون SAT دیجیتال به جای متن طولانی ۶۰۰ تا ۷۰۰ کلمه ای که دارای ۱۱ سوال بود، حال چندین متن کوتاه تر در حد ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه که هر یک دارای یک عدد سوال هستند، وجود خواهند داشت. بخشی با عنوان (مکالمه جهانی بزرگ) که در آزمون های کاغذی بود، حالا دیگر حذف شده است. همچنین جداول و نمودارها و سوالات مربوط به گرافیک ساده تر شده اند. از جمله نمونه سوالات میتوان به موارد زیر اشاره نمود.
 

در آزمون SAT دیجیتال برخلاف مدل کاغذی بخش ریدینگ و رایتینگ با یکدیگر ترکیب شده و شما هر دو را در یک قسمت پاسخ خواهید داد. در آزمون SAT دیجیتال به جای متن طولانی ۶۰۰ تا ۷۰۰ کلمه ای که دارای ۱۱ سوال بود، حال چندین متن کوتاه تر در حد ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه که هر یک دارای یک عدد سوال هستند، وجود خواهند داشت. بخشی با عنوان (مکالمه جهانی بزرگ) که در آزمون های کاغذی بود، حالا دیگر حذف شده است. همچنین جداول و نمودارها و سوالات مربوط به گرافیک ساده تر شده اند. از جمله نمونه سوالات میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

این مثال کاهش چشمگیر طول متن های خواندن SAT را نشان می دهد.
این مثال کاهش چشمگیر طول متن های خواندن SAT را نشان می دهد.

 

بخش ریاضیات

تغییرات کلیدی بخش ریاضیات در آزمون جدید اس ای تی عبارتند از:

بخش ریاضیات

بخش ریاضی نیز به مانند بخش قبلی دچار تغییراتی شده است. اعداد مختلط و مجهول دیگر مورد مورد سوال قرار نمی گیرند. ممکن است در گزینه ها اعداد منفی به عنوان پاسخ احتمالی وجود داشته باشد‌. در زیر نمونه ای از این سوال ها در آزمون SAT دیجیتال در بخش ریاضی آورده شده‌اند.

نمونه سوالات sat دیجیتال

سخن پایانی

موسسه ACT به عنوان برگزارکننده آزمون SAT دیجیتال همواره تلاش نموده است تا به عنوان یک ارائه دهنده قابل اعتماد این آزمون باقی بماند. با این حال همواره به دنبال راه های جدید برای کارآمدتر کردن این آزمون خواهد بود.

 

منبع: compassprep.com

۴
از ۵
۸ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان