آشنایی با نحوه تحصیل رایگان در ترکیه

آشنایی با نحوه تحصیل رایگان در ترکیه

 

گزینه های زیادی جهت ادامه تحصیل افراد در مقاطع عالی وجود دارد. برای این کار، امکان انتخاب یک دانشگاه را در کشور خود دارید یا می توانید به دانشگاه خارج از کشور رفته و یا حتی تحصیل آنلاین را برگزینید. شرایط کشوری که در آن زندگی می‌کنید، وضعیت مالی شما، چیزی که واقعا از زندگی می‌خواهید و... هزار و یک عامل دیگر می‌تواند در انتخاب شما برای ادامه تحصیل موثر باشند. یکی از بهترین این روش‌ها، تحصیل در کشور ترکیه می‌باشد که هدف ما در این مقاله، بررسی راه هایی جهت تحصیل رایگان در این کشور و یا با هزینه ای خیلی کم است.

 

 

آشنایی با نحوه تحصیل رایگان در ترکیه

 

سالانه شاهد افزایش تعداد دانشجویان بین المللی تحصیلات عالیه در ترکیه هستیم. شهرت آکادمیک فراوان دانشگاه های ترکیه و همچنین تجربه فرهنگی منحصر به فرد "شرق و غرب" را می توان دلیلی بر مناسب بودن زندگی یک دانشجو در این کشور دانست.

 

چطور در ترکیه بصورت رایگان تحصیل کنیم و بورسیه بگیریم؟

 

1. با نوشتن یک درخواست رسمی مناسب از سایرین متمایز شوید

 

جهت دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه، دولت یا سازمان خصوصی، درخواست شما بایستی مطابق با اصول و مقررات بوده و در عین حال در میان هزاران درخواست دیگر متمایز و برجسته باشد. یکی از گام های مهم جهت تحصیل رایگان در ترکیه، داشتن یک درخواست رسمی خوب و کاربردی می باشد. برای نوشتن یک درخواست رسمی می‌توانید هزاران نمونه درخواست مشابه که در گذشته نوشته شده اند با کمی جستجو در گوگل، مراجعه کنید.

دقت کنید که تنها برخورداری از سوابق تحصیلی مناسب نمی تواند کافی باشد. در صورت امکان، شما بایستی به ارائه اطلاعاتی مبنی بر دارا بودن مهارت ها، صفات ممتاز و تجربیات خود در خارج از دانشگاه بپردازید، چرا که بیان این موارد می تواند سبب افزایش شانس تان برای دریافت بورسیه مورد نظر گردد.

 

نوشتن درخواست برای بورسیه ترکیه

 

2. در اسرع وقت به ثبت درخواست پذیرش خود بپردازید

 

با توجه به زیاد بودن مواردی که یک دانشجو بایستی اقدام به آماده کردن آنها جهت تحصیل در دانشگاه یا بورس تحصیلی نماید، بهتر است در اسرع وقت این کار را انجام دهید. شما تنها از یک فرصت جهت تأثیر گذاری برخوردارید، از این رو، اطمینان حاصل نمایید که دارای زمان کافی جهت تهیه درخواست بی عیب و نقص می باشید.

بعضی از دانشگاه ها ممکن است از یک جدول زمان بندی مشخصی جهت پذیرش داشته باشند، بنابراین، سرعت درخواست شما، امری ضروری جهت انجام به موقع تمامی برنامه ها خواهد بود.

 

3. درخواست بورسیه تحصیلی دانشگاه ترکیه

 

خیلی از دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان بین المللی خود بورسیه تحصیلی یا برنامه های کمک مالی در نظر می گیرند. این برنامه ها می تواند براساس نیازها یا شایستگی های دانشجویان باشد. یکی از رایج ترین روش ها جهت تحصیل رایگان در ترکیه، دریافت بورسیه از دانشگاه های ترکیه است.

 

درخواست بورسیه تحصیلی دانشگاه ترکیه

 

برای مثال، دانشجویان بین المللی که درخواست پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه(METU) را داده اند، با توجه به سوابق تحصیلی شان به صورت خودکار جهت برخورداری از تخفیف شهریه یا معافیت تحصیلی مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرند. همچنین دانشگاه به ارائه چندین بورسیه تحصیلی دیگر و برنامه های کمک مالی برای افرادی که نیاز دارند می پردازد.

دانشگاه بیلکنت برای دانشجویان بین المللی خود اقدام به ارائه بورسیه های معافیت تحصیلی جزئی یا کامل می کند. ارزیابی متقاضیان بر اساس نتایج تحصیلی شان صورت گرفته و مطابق با آن بورس های تحصیلی مختلف به آنها تعلق می گیرد.

 

درخواست بورسیه تحصیلی دانشگاه ترکیه

 

 

4. جستجوی بورسیه های تحصیلی خارجی

 

علاوه بر بورسیه های دانشگاهی و دولتی، می توانید به جستجوی بورسیه تحصیلی از موسسات خصوصی بپردازید. تهیه این بورسیه ها می تواند از سازمان ها یا شرکت هایی در ترکیه یا کشورتان صورت گیرد. حتماً در پی چنین فرصت هایی باشید تا کمک خوبی جهت تأمین هزینه های تحصیل شما باشد. به یاد داشته باشید که بعضی از دانشگاه ها به اعمال شرایطی جهت برنامه های تحصیلی خود می پردازند، از این رو، به بررسی جزئیات آنها پرداخته تا کاملاً از آنچه که می خواهید ثبت نام کنید آگاه شوید.

 

 

5. به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی از دولت ترکیه و کشور خود باشید

 

به جز برنامه های بورسیه تحصیلی از سوی کشور خودتان، می توانید به بررسی بورسیه های تحصیلی که از سوی کشور ترکیه تأمین مالی می شود، بپردازید. امکان دریافت این برنامه بورسیه برای دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی وجود داشته  و نه تنها حمایت مالی ارائه می دهد، بلکه محل استقرار را نیز برای دریافت کنندگان آن فراهم می کند.

مشمولین این بورسیه می توانند انتظار دریافت هزینه های تحصیل، محل اقامت، بیمه درمانی، بلیط رفت و برگشت هواپیما، شهریه را برای یک سال دوره زبان ترکی و کمک هزینه ماهانه منظم داشته باشند.

 

6. اقدام به انتخاب دانشگاه های مقرون به صرفه در ترکیه نمایید

 

دانشگاهی را برگزینید که شهریه مقرون به صرفه تر و در محدوده بودجه شما داشته باشد. در این حالت، حتی در صورت عدم دریافت کمک مالی یا بورسیه، همچنان قادر به مدیریت هزینه تحصیل خود خواهید بود. راه های دیگری را نیز باید جهت تحصیل رایگان در ترکیه امتحان کنید، که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

 

 

اقدام به انتخاب دانشگاه های مقرون به صرفه در ترکیه نمایید

 

تحصیل در یک دانشگاه خصوصی در ترکیه می تواند برای شما سالانه 5 تا 20 هزار دلار هزینه داشته باشد، از این رو، انتخاب دانشگاه دولتی به جای دانشگاه خصوصی می تواند در پایین نگه داشتن سطح هزینه تحصیلات عالیه شما مؤثر و ضروری باشد.

 

به طور کل، در دانشگاه های دولتی ترکیه شهریه رشته های کارشناسی برای دانشجویان بین المللی بین 500 تا 1500 دلار در سال متغیر می باشد. در صورتی که زبان آموزشی شما ترکی باشد، آن وقت می توانید انتظار رقم مقرون به صرفه تری را داشته باشید.

ضمنا شما می‌توانید با شرکت در آزمون SAT شانس قبولی بالایی در دانشگاه‌های دولتی کشور ترکیه بدست آورید و از این طریق برای تحصیل در این کشور اقدام نمایید.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

 

7. دانشگاه های درخواستی خود را انتخاب کنید

 

پس از جمع آوری همه موارد مورد نیاز، حتماً فرم درخواست خود را تکمیل کرده و قبل از مهلت مقرر ارسال کنید. هر دانشگاه دارای زمان بندی پذیرش مربوط به خود می باشد، بنابراین به بررسی جزئیات موجود در وب سایت دانشگاه مورد نظر بپردازید. سعی کنید چندین انتخاب داشته باشید و برای بیش از یک دانشگاه اقدام کنید تا در صورت عدم موفقیت در نخستین انتخاب خود، شانس پذیرش در سایر دانشگاه ها برایتان امکان پذیر باشد.

 

 

8. هزینه زندگی خود را پایین نگهدارید

 

در کل، زندگی در ترکیه مقرون به صرفه است. شما قادر به تأمین هزینه های زندگی خود از قبیل غذا، اقامت، مسافرت، خدمات و غیره با مبلغی کمتر از ۵۰۰ دلار در ماه خواهید بود. دانشگاه های ترکیه گزینه های اقامتی ارزان قیمتی را در اختیار دانشجویان بین المللی خود قرار می دهند. یکی از راه های کاهش هزینه های شما، زندگی در محوطه دانشگاه می باشد. از دیگر راه های ایده آل جهت پس انداز کردن پول، خوردن وعده های غذایی در کافه تریای دانشگاه یا آشپزی در خانه است.

 

هزینه های زندگی در ترکیه چقدر است؟

 

9. همزمان با تحصیل، کار کنید

 

هر چند ابهاماتی در زمینه کار حین تحصیل برای دانشجویان خارجی وجود دارد، ولی مسئله کار دانشجویان بین المللی که در حین تحصیل در مشاغل پاره وقت در ترکیه فعالیت می کنند، خیلی تازگی ندارد. در صورت تمایل به دریافت کمک هزینه اضافی جهت تأمین هزینه های خود در ترکیه، مشاغل زیادی از تدریس خصوصی گرفته تا متصدی بار و خیلی از گزینه های دیگر بدین منظور وجود دارند. جهت اطمینان بیشتر، بهتر است قبل از شروع به جستجوی شغل پاره وقت، با دفتر دانشجویان بین المللی دانشگاه خود مشورت کنید.

 

 

همزمان با تحصیل، کار کنید

 

10. به یک برنامه داوطلبانه رایگان ملحق شوید

 

در صورتی که قصد دارید به مطالعه زبان ترکی بپردازید، چه چیزی بهتر از این است که می توانید با عضویت در یک برنامه داوطلبانه رایگان در ترکیه، با مردم محلی این کشور بیشتر در ارتباط باشید. با انجام کار داوطلبانه، غذا و محل اقامت رایگان دریافت می کنید! این روش، از جمله رایج ترین روش های تحصیل رایگان در ترکیه محسوب می شود که همچنان معتبر است!

برنامه های داوطلبانه می تواند شامل تبدیل شدن به au pair، کار در مزرعه و بسیاری از موارد دیگر باشد. نه تنها از این طریق قادر به یادگیری و درک زبان و فرهنگ محلی خواهید بود، بلکه کشور ترکیه را با خاطره ای که هرگز فراموش نخواهید کرد، ترک می کنید!

 

 

 

 

۵
از ۵
۱۶ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان