لیست دانشگاه های دولتی ترکیه و مزایا و معایب تحصیل در آنها

معرفی دانشگاه های دولتی ترکیه


در این مقاله با معرفی دانشگاه های دولتی ترکیه با شما همراه هستیم. انواع موسسات آموزشی در ترکیه در سال 1982 با یک قانون واحد، به سه گروه اصلی تقسیم شدند:

دانشگاه های دولتی
دانشگاه ها و بنیادهای خصوصی
مدارس حرفه ای دو ساله

 

62 درصد از کل مراکز آموزش در ترکیه را دانشگاه دولتی این کشور تشکیل می‌دهند

 

قبلا تنها تعدادی از دانشگاه های این کشور در مقاطع مختلف دانشجو می‌پذیرفتند اما از زمان اجرای طرح بولونیا، تمامی دانشگاه ها ظرفیت تحصیل در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را اضافه کردند. ایرانیان زیادی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه اقدام می‌کنند. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در این خصوص با شما به اشتراک بگذاریم.

 

 

تاریخچه دانشگاه در ترکیه

 

تاریخچه ساخت اولین دانشگاه در ترکیه به قرن پانزدهم میلادی برمی‌گردد. با وجودی که دانشگاه ها در ترکیه از قرن پانزدهم میلادی شروع به کار کردند اما دولت این کشور در آغاز قرن بیستم توانست دانشگاه ها را به شکل مدرن در بیاورد. در سال 2018 ترکیه مفتخر به فتح جایگاه 43 جهان از نظر قدرت سیستم های آموزشی شد. به لطف معرفی بولونیا، دانشگاه های این کشور با استانداردهای کیفیت اروپا مطابقت دارند و در رتبه بندی دانشگاه های جهان جایگاه ویژه ای برای خود دست و پا کرده اند.

 

 

مزایای بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه

 

دانشگاه های دولتی ترکیه مزایای زیادی دارند که سبب شده دانش آموزان و دانشجویان زیادی از سراسر دنیا به ویژه ایران برای ادامه تحصیل در آنها، داوطلب شوند. از جمله امتیازات برجسته این دانشگاه ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

رنک علمی خوب: بر اساس رتبه بندی بین المللی، 5 دانشگاه ترکیه در لیست 100 دانشگاه برتر کشورهای در حال توسعه قرار دارند. همچنین در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در سال 2021، نام 9 دانشگاه از ترکیه می‌درخشد. این یک رویداد عالی برای سیستم آموزش کشور در حال توسعه ای مانند ترکیه است. علاوه بر این، برخی از دانشگاه های فنی ترکیه اغلب با دانشگاه های ایالات متحده هم رده هستند. از دیگر افتخارات این کشور این است که 8 موسسه آموزش عالی در ترکیه توسط ABET، معتبر شناخته شده اند. در عین حال امتیاز دانشگاه های دولتی ترکیه در مقایسه با دانشگاه های ایالات متحده و اروپا، شهریه بسیار کمی دریافتی توسط دانشجویان خارجی است.

 

معرفی دانشگاه های دولتی ترکیه

 


دانشگاه های دولتی ترکیه کدام اند؟

 

بورسیه ها: دانشگاه های دولتی ترکیه به دانشجویان ممتاز، بورسیه تحصیلی می‌دهند. علاوه بر کمک های مالی دانشگاه های دولتی ترکیه به دانشجویان، بورسیه های متنوعی نیز در اختیار افراد برجسته قرار می‌گیرد. به عنوان مثال می‌توان از برنامه دولتی Turkiye Burslari و کمک های مالی اختصاصی از شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه یاد کرد.


تبادل تحصیلی با خارج از کشور: دانشگاه های دولتی ترکیه و مراکز آموزش خصوصی در این کشور، این فرصت را در اختیار دانشجویان قرار می‌‌دهند که حداقل یک ترم تحصیلی را در خارج از این کشور بگذرانند. تقریبا همه دانشگاه ها برنامه های مبادله اراسموس، مولانا و فارابی را اجرا می‌کنند. بنابراین دانش آموختگان تجربه آموزشی ارزشمند را در موسسات آموزشی خارجی کسب می‌کنند و به کشورهای دیگر سفر می‌کنند.


انتخاب زبان آموزش: اکثر برنامه های آموزشی دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی ارائه می‌شود، اما برنامه های انگلیسی نیز در دستور کار آنها قرار دارد. البته حجم این برنامه های انگلیسی زبان در دانشگاه های خصوصی این کشور بیشتر است. حتی اگر سطح دانش زبان انگلیسی یا ترکی شما برای پذیرش کافی نباشد، دانشگاه ها همچنان داوطلب خواهند پذیرفت. در این خصوص، یک دوره یک ساله زبان انگلیسی یا ترکی برای شما برگذار می‌شود و سپس مجوز ورود به دوره به شما داده خواهد شد.


امکانات رفاهی حداکثری برای زندگی دانشجویی: همه دانشگاه های دولتی ترکیه قادر به فراهم کردن امکانات رفاهی حداکثری برای دانشجویان داخلی و خارجی هستند. دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در این کشور دارای باشگاه های ورزشی مختلف (غواصی، کمپینگ، والیبال، بسکتبال، فوتبال و...) هستند. همچنین دوره ها و مجامع مورد علاقه بسیاری از دانشجویان (تجارت، عکاسی، زیست شناسی، آشپزی و...) در دانشگاه های دولتی ترکیه وجود دارد و هر ساله جشنواره ها، کنسرت ها و رویدادهای ورزشی متنوعی را برگزار می‌کنند. به طور مثال، دانشگاه بیلکنت جشنواره های بهاری سالانه و اجراهای منظم ارکستر سمفونیک را برگزار می‌کند و دانشگاه فنی خاورمیانه تعداد زیادی رویداد را سازماندهی می‌کند. مجموع این رویدادها در سال 2018، تعداد 863 مورد بود.


 

هزینه تحصیل در ترکیه چقدر می‌باشد؟

 

همانطور که همه می‌دانیم هزینه های تحصیل در خارج از کشور، فراتر از شهریه دانشگاه است و علاوه بر آن، دانشجو موظف است هزینه هایی را برای زندگی شخصی خود در کشور مقصد نیز پرداخت کند. لازم است به اطلاع علاقمندان برسانیم که تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان نیست. شهریه این دانشگاه ها در مقایسه با موسسات آموزشی خصوصی این کشور، بسیار کمتر است اما صفر نیست. اما دانشگاه های دولتی ترکیه، امتیازی به دانشجویان خود می‌دهند و آن، این است که اگر شما دانشجوی برجسته و شایسته ای باشید، تا سقف 18000 دلار در سال، شما را حمایت مالی می‌کنند (برابر با حدود نیمی از هزینه تحصیل). 

 

حمایت مالی در دانشگاه های ترکیه

 

معایب تحصیل در ترکیه

 

از معایب تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم متمرکز دولت ترکیه، دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور را در سطح قانون گذاری ، اداره می‌کند. به دانشگاه ها این امکان داده نمی‌شود که خود را به صورت مستقل مدیریت کنند. در واقع همه تصمیمات با تایید شورای آموزش عالی این کشور است.


خوابگاه های دانشگاه های دولتی ترکیه معمولا وضعیت ایده آلی ندارند. بیشتر مجموعه های خوابگاهی در این کشور دارای اتاق های 8 نفره است که چندان مناسب زندگی نیست اما اگر توانایی مالی اجاره خانه در این کشور را داشته باشید، این موضوع برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد.


دشواری در برقراری ارتباط با اساتید و دانشجویان به خاطر مشکلات زبان. حتی اگر در دوره های آموزش زبان دانشگاه های ترکیه شرکت کنید، به اندازه کافی به زبان ترکی یا انگلیسی مسلط نخواهید شد. تحصیل به یک زبان خارجی نیازمند دانش زبان قوی است. البته این مشکل تا حد زیادی به خود دانشجو برمی‌گردد و این خود فرد است که باید از قبل پایه زبان خود را تقویت کند.


عدم تجربه کافی در پذیرش دانشجویان خارجی. دانشگاه های ترکیه به اندازه دانشگاه های اروپا و ایالات متحده، تجربه پذیرش دانشجویان خارجی را ندارند و ممکن است در مراحل مختلف تحصیل شما در این کشور، مشکلاتی از این جهت برایتان به وجود آید. البته اگر فرد پیگیر و مستعدی هستید احتمالا با این مسئله سازگار خواهید شد.

  ۵
  از ۵
  ۱۴ مشارکت کننده
  کلاس یوس
  کلاس sat

  دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

  درخواست مشاوره

  پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

  شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

  امکان شرکت آزمایشی در کلاس
  ​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

   ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان