نمره قبولی در آزمون SAT چند است؟ و چگونه محاسبه می‌شود؟

نمره قبولی در آزمون SAT چند است؟ و چگونه محاسبه می‌شود؟

 

  • یک نمره‌ی خوب در آزمون SAT، شانس قبولی شما در دانشگاه‌های موردعلاقه تان افزایش می‌دهد.
  • درست است که استاندارد مشخصی برای یک نمره‌ی SAT خوب، بصورت دقیق وجود ندارد، اما شما با تلاش برای نمره‌ی ۱۲۰۰ و بالاتر می‌توانید انتظار نتیجه خوبی داشته باشید.
  • مهم ترین نکته برای در زمان برنامه ریزی و مطالعه این است که طوری هدف گذاری کنید که نمره نهایی شما در بین 50% برتر آزمون باشد.

 

آزمون SAT چه کاربردی دارد؟


بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی به مهاجرت و ادامه تحصیل در یک کشور بهتر می‌اندیشند. این تصمیم مهم نیاز به جمع آوری اطلاعات و بررسی های ویژه ای قبل از اقدام دارد. جمعیت کثیری از ایرانیان تمایل دارند  برای ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپایی یا آمریکایی اپلای کنند. اما ورود به کالج‌های بسیاری از کشورهای از جمله آمریکا، کانادا، ترکیه (دانشگاه های معتبر ترکیه) و... نیاز به قبولی در آزمون هایی دارد که از جمله آنها می‌توان به دو آزمون اصلی SAT و ACT اشاره کرد. قبولی در آزمون SAT با نمره بالاتر، شانس پذیرش شما در کالج را افزایش می‌دهد. البته همه دانشگاه ها نیازی به نمرات SAT ندارند، بنابراین قبل از شرکت در این آزمون، اطمینان حاصل کنید که کالج انتخابی شما به این مورد نیاز داشته باشد. چه نمره ای را باید هدف قرار دهید؟ چه نمره ای برای این آزمون، خوب محسوب می‌شود؟ برای آگاهی بیشتر، با ما همراه باشید.

 

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه بفرمایید: آشنایی با نحوه تحصیل رایگان در ترکیه

 


نمره قبولی در آزمون SAT چند است؟ و چگونه محاسبه می‌شود؟


به طور کلی هر نمره‌ی SAT بالای صدک 50 (میانه) را به عنوان نمره خوب و مناسبی در نظر می‌گیرند زیرا این نمره به آن معنی است که شما نسبت به اکثریت شرکت کنندگان در این آزمون، عملکرد بهتری در آزمون داشته اید. با این حال، نمره در محدوده صدک 50 در بسیاری از کالج ها، شانس زیادی برای پذیرش ندارد زیرا تنها مورد مهم، نمره این آزمون نیست بلکه بسته به میزان رقابتی بودن، استاندارد نمره خوب به میزان قابل توجهی بالا می‌رود. به همین خاطر، بهتر است حداقل صدک 75 یا بالاتر را هدف قرار دهیم. نحوه محاسبه نمره این آزمون، ممکن است برای عده ای سوال باشد. در پاسخ به چنین افرادی باید گفت که برای ارزیابی این آزمون، نمره خام به نمره مقیاس تبدیل می‌شود. برای آگاهی از چگونگی این موضوع، با ما همراه باشید.

 

قبولی در آزمون SAT

 

قبولی در آزمون SAT


نمره SAT خوب بر اساس مدارس و کالج های منتخب شما چند است؟


بسیاری از کالج های ایالات متحده آمریکا، کانادا و ترکیه ، آمار قبولی‌های SAT را در وب سایت های خود منتشر می‌کنند. شما می‌توانید نام کالج منتخب خود و محدوده نمرات SAT را به صورت آنلاین مورد جستجو قرار دهید. بسته به کالج هایی که در نظر دارید، نمرات دقیق این آزمون برای پذیرش، متغیر خواهد بود. موسسات و کالج های مختلف، کمتر دانش آموزانی با نمرات SAT نزدیک به میانگین را قبول می‌کنند.

 

معمولا نمرات در محدوده 1500 به راحتی پذیرش می‌شوند. 

 
نمره نهایی آزمون (ریاضی +‌EBEW)         درصد         
1560 - 1600+۹۹
1520 - 1550۹۹
1420 - 1430۹۵
1350۹۰
1290۸۵
1240۸۰
1200 - 1210۷۵ (خوب)
1170۷۰
1130 - 1140۶۵
1100 - 1110۶۰
1080۵۵
105050 (میانه)


اهمیت بخش مقاله در آزمون SAT 


سابقا علاوه بر بخش های ریاضی (Math) و Evidence-Based Reading and Writing یا EBRW، آزمون مورد نظر شامل یک مقاله اختیاری نیز بود. اگرچه که در سال 2021 موسسه کالج برد دیگر بخش مقاله آزمون را مهم نمی‌داند. البته یک استثنا وجود دارد و آن هم این است که اگر ایالت محل تحصیل شما، مقاله را بخواهد، شما موظف هستید در روز آزمون SAT، آن را ارائه دهید، در غیر این صورت، این موضوع برای قبولی شما در آزمون اهمیتی نخواهد داشت. در نتیجه نگران نمره ای که در بخش مقاله کسب می‌کنید، نباشید و تنها اگر به این بخش علاقمند هستید، برای رضایت خود، آن را انجام دهید.

 

اهمیت بخش مقاله در آزمون SAT 


ارزیابی بخش مقاله در آزمون SAT

 

آزمون SAT، برای نمره دهی به بخش مقاله نویسی، مقیاسی متفاوت با نمره دهی به ریاضی و EBRW دارد. برای این بخش، شما 50 دقیقه وقت دارید تا مقاله ای نگارش کنید. این مقاله باید شامل ادعاهای نویسنده (شما) و یک استدلال کلی باشد که در یک قسمت تجزیه و تحلیل شده باشد. دو نفر متن شما را می‌خوانند و هر کدام، نمره ای بین 1 تا 4 در سه دسته به شما خواهند داد: خواندن، تحلیل و نوشتن. نمره کلی هر دسته از مجموع نمرات دو نفر بازرس، به دست می‌آید. به این ترتیب نمره کلی انشای شما در هر دسته در رنج 2 تا 8 محاسبه خواهد شد. با این حساب، بهترین نمره مقاله نویسی در آزمون، نمره‌ی ۸ می‌باشد که به معنی گرفتن دو نمره 4 از بازرسان است. اگرچه که کالج برد، هیچ صدکی برای مقاله این آزمون گزارش نمی‌کند، اما نمرات متوسط برای هر دسته را ارائه می‌دهد.

 

 

بهترین نمرات برای قبولی در آزمون SAT

 

طبق آماری که سال 2020 منتشر شد، 25 درصد از نمرات آزمون SAT بالاتر از 1200 بود. یعنی اگر داوطلب شرکت در این آزمون هستید و به پذیرش در یکی از کالج های ایالات متحده می‌اندیشید، باید نمره ای بالاتر از 1200 کسب کنید تا جزء 25 درصد یا همان یک چهارمی که بهترین ها را تشکیل می‌دهند باشید.

هر چه نمره شما به 1600 (ماکزیمم نمره) نزدیک تر باشد، پذیرش شما در کالج، آسان تر خواهد بود. در بخش ریاضی باید برای گرفتن نمره 600 به بالا تلاش کنید و در قسمت EBRW بهتر است نمره ای بالاتر از 610 بگیرید. به طور خلاصه اگر قصد شما گرفتن صدک 75 به بالا در این آزمون است باید در بخش ریاضی حداقل 600 و در EBRW، حداقل 610 کسب کنید. به این ترتیب، حداقل نمره کل شما باید 1210 باشد.

 

بهترین نمرات برای قبولی در آزمون SAT


نحوه محاسبه نمره آزمون SAT

 

همانطور که میدانید آزمون SAT شامل دو بخش بزرگ است که بر پایه شواهد می‌باشد. خواندن و نوشتن یا همان EBRW و ریاضی. شما می‌توانید در هر بخش یک نمره مقیاسی بین 200 تا 800 کسب کنید که در نهایت نمره کلی شما حداکثر 1600 خواهد شد. نمره مقیاسی شما بین 200 تا 800 است. این نمره از پردازش نمره خامی که در هر بخش به دست آورده اید محاسبه می‌شود. نمره خام شما، تعداد سوالاتی است که در هر بخش، به آنها پاسخ صحیح داده اید. خوشبختانه این آزمون، نمره منفی ندارد. بنابراین تعداد سوالاتی که اشتباه پاسخ می‌دهید یا آنها را بدون پاسخ دهی، رها می‌کنید، تاثیری در نمره نخواهند داشت. حال سوال اینجا است که چگونه نمره خام به نمره مقیاسی تبدیل می‌شود؟ با ما همراه باشید تا این قضیه را شفاف سازی کنیم.

 

 

نحوه تبدیل نمرات خام به نمرات نهایی

 

امر تبدیل نمرات خام در آزمون SAT به نمرات نهایی، طی فرایندی اتفاق می‌افتد که کالج برد، آن را معادل سازی می‌نامد. معادل سازی تضمین می‌کند که اشکال مختلف برگزاری آزمون یا سطح توانمندی سایر دانش آموزان بر نمره شما تاثیر نگذارد. معادل سازی امکان مقایسه بین همه شرکت کنندگان را به بهترین شکل فراهم می‌سازد. به عنوان مثال، 600 در ریاضی در آزمون SAT ماه مارس باید ارزشی برابر با 600 در ریاضی SAT ماه مه نشان دهد. به این معنی که اگر آزمون برای دانش آموزانی سخت تر باشد، محاسبه نمره نهایی آنها، طی پردازش نمره خام، به گونه ای تنظیم می‌شود که جبران سختی آزمون باشد.

 

 
روش قطعی محاسبه نمره نهایی 


از آنجایی که فرمول محاسبه نمره نهایی از نمره خام، از هر آزمون تا آزمون بعدی تغییر می‌کند تا نمرات را برابر نگه دارد، راهی وجود ندارد که به طور قطعی بتوانید نمره نهایی خود را محاسبه کنید. با این حال،  موسسه کالج برد، نمره خام را در محدوده نمره های مقیاس بندی شده منتشر می‌کند تا به شما این ایده را بدهد که بدانید برای دستیابی به نمرات مقیاس بندی شده‌ی مورد انتظار، به چه سطحی از نمرات خام احتیاج دارید.

 


بهترین زمان برای شرکت و قبولی در آزمون SAT


معمولا زمان ایده آل برای شرکت و قبولی در آزمون SAT، زمستان سال دوم دبیرستان است. زیرا در این زمان، شما تمام مواد درسی لازم برای این آزمون را فرا گرفته اید و سنتان نیز بسیار مناسب است. با این حال اگر برنامه ریزی منحصر به فردی دارید بهتر است طبق برنامه خود عمل کنید. آزمون SAT هر سال در ماه های ژوئن، اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس و می برگذار می‌شود.

 

قبولی تضمینی در آزمون sat

 

قبولی تضمینی در این آزمون


کالج ها و دانشگاه ها انتظارات متفاوتی از نمره SAT برای پذیرش دارند. برای اینکه بدانید کالج منتخب شما چه نمره ای را پذیرش می‌کند باید آخرین نمره ای که در آزمون SAT قبلی پذیرش کرده است را بررسی کنید. بدترین نمره ای که توسط کالج مورد نظر، پذیرش گرفته را پیدا کنید و مقداری بالاتر از آن نمره را هدف خود قرار دهید. به طور مثال اگر کمترین نمره ای که کالج پذیرش کرده 1300 باشد، شما هدف خود را روی 1310 قرار دهید. البته می‌توانید از متوسط نمره قبولی نیز استفاده کنید.

 


اگر این مقاله را تا به اینجای کار، با دقت مطالعه کرده باشید حتما دریافته اید که قبولی در آزمون SAT، آسان نیست. کسب صدک 75 که برای اطمینان از پذیرش در کالج، ضروری است، کار دشواری است که به اراده و پشتکار زیادی نیاز دارد. البته نمره خوب، نمره ای است که کالج مورد نظر شما با آن نمره به شما پذیرش بدهد اما اگر به دنبال رفتن به یک کالج عالی هستید یا قصد ادامه تحصیل در کالج های خصوصی آمریکایی را دارید که از بهترین امکانات برخوردار هستند، سعی کنید تا حد امکان نمره بالایی کسب کنید. 

 

 

درباره‌ SAT School
 

مدرسه اس ای تی، یک منبع عالی برای آشنایی و آموزش SAT، تمام جزئیات مهم، رفرنس‌ها، نکات آموزشی و آخرین تغییرات این آزمون معتبر بین المللی برای ورود به دانشگاه‌های Top-Level کشور ترکیه می‌باشد. علاوه بر این اطلاعات، شما می‌توانید با ثبت نام در دوره‌های تخصصی ما، ضمن آموزش جامع توسط مجرب ترین اساتید آموزش زبان در ایران، از تجربیات و خدمات مشاوره‌ای اپلای در مراکز علمی و تحصیل در ترکیه نیز استفاده کنید.

۵
از ۵
۱۴ مشارکت کننده
هستی گفت:
سلام
برای ثبت نام تو سایت خودم نتونستم انجام بدم ، سایت شما ثبت نام برای آزمون هم داره ؟
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان