آیا قبولی در آزمون SAT بدون مطالعه ممکن است؟

آیا قبولی در آزمون SAT بدون مطالعه ممکن است؟

ایجاد آمادگی لازم جهت شرکت در آزمون های ورودی به دانشگاه‌ها، معمولاً با اضطراب و استرس زیادی همراه است.مخصوصا زمانی که شما قصد داشته باشید در آزمون‌های بین المللی‌ای مثل آزمون SAT شرکت کنید جهت موفقیت در این آزمون، یک دانش آموز باید چیزی حدود 10 تا 20 ساعت در هفته را برای مطالعه آن اختصاص دهد. البته هدف شما در این آزمون کسب نمره کامل از آن نیست، چرا که همه می دانند چنین چیزی به ندرت اتفاق می افتد، اما سؤال اینجاست، آیا شما بدون مطالعه توانایی قبولی در این آزمون را دارید؟

 

 

آیا قبولی در آزمون SAT بدون مطالعه ممکن است؟

 

حتی بدون مطالعه نیز دانش آموز قادر است حداقل نمره 400 را در آزمون SAT کسب کند. هیچ فردی در این آزمون نمره صفر را بدست نمی آورد. بر خلاف امتحان مدرسه، هیچ رد شدن و قبولی در SAT وجود ندارد. در صورتی که قادر به کسب نمره بالایی در این  آزمون نیستید، به سراغ دانشگاه ها و کالج هایی با آزمون اختیاری می‌روید.

دانش آموزان بایستی پیش از فارغ التحصیلی از دبیرستان، در 20 ایالت آمریکا در امتحان SAT شرکت کنند. از این رو، شما می توانید با توجه به محل زندگی خود، از دبیرستان حتی بدون داشتن آمادگی و شرکت در SAT  فارغ التحصیل شوید.

از آنجا که برخی از دانش آموزان دبیرستانی نه تنها در محیط دانشگاه بلکه در خارج از آن نیز به فعالیت مشغول هستند، از این رو، نداشتن وقت و فرصت چندان جهت آماده سازی برای SAT ، امری طبیعی به شمار می آید.

در صورتی که شما یکی از همین دانش آموزان هستید و نگران نمره آزمون SAT خود می باشید، مطالب این مقاله را به دقت بخوانید. در ادامه ما قصد داریم در مورد برخی از مهمترین موضوعات مربوط به نمرات SAT صحبت کنیم.

 

آیا قبولی در آزمون SAT بدون مطالعه ممکن است؟

 

چگونه متوجه شوید که در آزمون SAT قبول شده اید؟

 

دانشجویانی که در SAT شرکت می کنند، نه در امتحان قبول می شوند و نه رد می شوند. آنچه که آنها دریافت می کنند تنها نمره خوب یا بد است. در هر صورت، آنها می توانند از نمرات SAT خود با ورود به اکانت کالج برد (College Board) خود مطلع شوند. نمرات آزمون SAT معمولاً دو تا چهار هفته پس از تاریخ برگزاری آزمون به صورت آنلاین قابل دسترس خواهد بود.

همچنین امکان پرینت گرفتن از نمرات  این آزمون علاوه بر مشاهده نمودن آن روی صفحه کامپیوتر وجود دارد. شما حتی می توانید با درخواست و پیگیری دستورالعمل های موجود در وب سایت کالج بورد، یک نسخه کپی از نمرات SAT  خود را از طریق پست دریافت نمایید.

 

تا زمانی که در آزمون SAT شرکت کنید، مطمئناً حداقل نمره 400 را دریافت خواهید کرد، که پایین ترین نمره SAT  ممکن، برای هر دانش آموز دبیرستانی شرکت کننده در این آزمون محسوب می گردد. در واقع، حتی در صورت خالی گذاشتن پاسخنامه سؤالات، باز هم قادر به دریافت حداقل نمره 400 خواهید بود. هزینه ثبت نام این آزمون، 52 دلار  و 68 دلار نیز با ارائه انشاء است.

با فرض اینکه حداقل نمره ممکن از  SAT، 400 باشد، حال بیایید به این سوال پاسخ دهیم…

 

چگونه متوجه شوید که در آزمون SAT قبول شده اید؟

 

آزمون ACT به چه صورت است، آیا امکان موفقیت در آن وجود دارد؟

 

بالاترین میزان نمره SAT چقدر است؟

بالاترین نمره ممکن برای دانش آموزان در آزمون  SAT نمره 1600 است، یعنی اینکه دانش آموز نمره کامل 800 را در هر یک از دو بخش SAT کسب کرده است. بدست آوردن نمره کامل 1600 در این آزمون، خیلی کم اتفاق می افتد. علاوه بر این، کالج بورد اینکه چه تعداد از شرکت کنندگان موفق به دریافت نمره کامل شده اند را اعلام نمی کند.

دو بخش امتحان  SAT، شامل ریاضیات و خواندن و نوشتن مبتنی بر شواهد (EBRW) است. بالاترین نمره ای که می توان در بخش ریاضیات و همچنین EBRW   کسب کرد، نمره 800 است.

البته توجه به این نکته ضروری است که انشاء  SAT اختیاری است، یعنی اینکه شما می توانید از آن استفاده کنید یا نکنید.

 

اختیاری بودن انشاء SAT ویژگی بسیار خوبی به شمار می آید، زیرا نمره ای که از آن دریافت می کنید در نمره کل SAT شما لحاظ نمی شود. به عبارت دیگر، شما می توانید نمره بسیار پایینی را از انشاء دریافت کنید و همچنان نمره  کامل 1600 را از آزمون SAT بگیرید.

 

با وجود این، همانطور که قبلاً ذکر شد، دریافت نمره کامل از SAT خیلی نادر است. در واقع، در سال 2020 از حدود 2.2 میلیون دانش آموزی که این آزمون را گذرانده بودند، تنها 7%  (معادل 153892 نفر موفق به کسب نمره بین 1400 تا 1600 شدند!

 

آزمون ACT به چه صورت است، آیا امکان موفقیت در آن وجود دارد؟

 

همانند SAT، آزمون ACT نیز یک امتحان استاندارد به شمار می آید که احتمال رد شدن هیچ دانش آموزی در آن وجود ندارد. حداقل نمره ای که می توان در آزمون ACT بدست آورد، نمره 1 است. از سوی دیگر، بالاترین نمره ممکن در این آزمون نمره 36 است. کسب نمره پایین در ACT می تواند مانع از شرکت دانش آموز در آزمون مدارس انتخابی گردد.

 

با کسب حداقل چه نمره ای از آزمون SAT می توانید وارد دانشگاه شوید؟

 

با کسب حداقل چه نمره ای از آزمون SAT می توانید وارد دانشگاه شوید؟

 

SAT   را می توان یک امتحان طولانی تری نسبت به ACT دانست. با وجود این، امتحان ACT دارای بخش های بیشتری همچون انگلیسی، خواندن، ریاضی و علوم می باشد. مشابه آزمون SAT، امتحان ACT نیز دارای بخش انشاء اختیاری است.

همانگونه که قبلاً بیان شد، به ندرت پیش می آید که شرکت کنندگان در امتحان SAT  نمره کامل 1600 را کسب نمایند. در آزمون ACT نیز به همین صورت است و کسب نمره کامل 36 توسط شرکت کنندگان در آن به ندرت صورت می گیرد. در واقع، از 1.9 میلیون دانش آموزی که سالانه در ACT شرکت می کنند، تنها 3700 نفر از آنها موفق به دریافت نمره 36 می شوند.  این تعداد معادل 0.2 درصد از کل شرکت کنندگان این آزمون است!

ولی یکی از مزیت های امتحان  ACT این است که  ممکن است تا 12 بار در سال برگزار شود. خیلی از دانش آموزان قبل از ارائه درخواست به دانشگاه، دو تا سه بار در آن شرکت می کنند.

 

 

چند درصد از افردا نمره کامل ACT را کسب می‌کنند؟

 

بیشتر کالج ها و دانشگاه های آمریکایی بدون آزمون، در پی دانشجویانی که نمرات SAT آنها در صدک 75 یا بالاتر است، می باشند. این میزان معادل نمره  حداقل 1215  در آزمون SAT  است. نمره SAT در صدک 75 بدان معناست که شرکت کننده مورد نظر عملکرد بسیار بهتری نسبت به 75% از کل دانش آموزانی که در  SAT شرکت کرده اند، داشته است.

به عنوان یک قاعده کلی می توان گفت، هر چقدر میزان نمره SAT شما بالاتر باشد، شانس شما جهت پذیرش در مدارس نخبگان و ممتاز همچون هاروارد، پرینستون و  MITبیشتر خواهد بود.

برخی از کالج ها و دانشگاه ها به طور منظم دانشجویانی را که نمرات SAT آنها بین 950 تا 1050 باشد، پذیرش می کنند.

در خیلی از دانشگاه های دولتی، مشروط بر اینکه متقاضیان مقیم و دارای برخی شرایط دیگر نیز باشند، نمرات SAT  پایین تر را نیز پذیرفته می کنند.

در حقیقت، با داشتن نمره 400 در این آزمون می توانید حداکثر در 13 مدرسه پذیرش شوید.

در صورت عدم رضایت از نمره SAT خود، می توانید دوباره در آن شرکت کنید - دانش آموزان امکان شرکت در این آزمون را هر چند بار بخواهند، دارند. اما اگر حوصله شرکت مجدد در آن را ندارید نگران نباشید. چرا که می توانید حتی با داشتن نمره SAT پایین در مدرسه رویایی خود پذیرفته شوید.

 

آیا همه کالج به ارائه نمره SAT نیاز دارند؟

 

آیا همه کالج‌ها به ارائه نمره SAT نیاز دارند؟

 

تمامی کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده، متقاضیان را ملزم به ارائه نمرات SAT خود به همراه سایر شرایط پذیرش نمی کنند. به این نوع مدارس، مدارس آزمون اختیاری اطلاق می گردد. در اکثر موارد، ممکن است متقاضیان، اقدام به ارائه نمرات SAT خود نمایند. با وجود این، نمرات این آزمون هیچ تأثیری بر درخواست آنها نخواهد داشت.

اعتقاد بیشتر مدارس آزمون اختیاری این است که آزمون های استانداردی همچون SAT  و ACT نمی تواند معیار خوبی جهت سنجش دانش و پتانسیل علمی دانشجویان به حساب آید.

از همین رو، آنها تصمیم گرفته اند که دانشجویان خود را از بین متقاضیان ارائه دهنده نمرات SAT و همچنین افرادی که این نمره را ارائه نداده اند، انتخاب کنند. فرض کنید که قصد ارسال نمره SAT خود را دارید. در این صورت، تصمیمات مسئولین پذیرش دانشگاه همچنان بر اساس عوامل دیگری به ویژه مواردی که به اعتقاد آنها فاکتور قوی تری جهت پیش بینی پتانسیل شما محسوب می شود، استوار است.

در صورتی که رضایت چندانی از نمره SAT خود ندارید و همچنین از وقت و هزینه لازم جهت شرکت مجدد در آزمون استاندارد برای کسب نمره بهتر برخوردار نیستید، بهتر است به سراغ  ثبت نام در یک مدرسه آزمون اختیاری بروید.

 

 

آیا امکان قبولی در آزمون SAT بدون مطالعه وجود دارد؟

 

شما حتی بدون مطالعه نیز قادر خواهید بود که حداقل نمره 400 را در آزمون SAT کسب کنید. در واقع حتی اگر برگه پاسخنامه سؤالات خود را کاملاً خالی بگذارید، نمره 400 را بدست خواهید آورد!

در صورتی که هدفتان قبولی در دانشگاه رویاهایی تان است، بایستی از نمره SAT خوبی برخوردار باشید. به طور کلی می توان گفت شما بایستی یک نمره SAT بین صدک 25 تا 75 درصد را کسب نمایید، که به عنوان مرز 50 درصد بین همه شرکت کنندگان در آزمون محسوب می گردد.

ولی به لطف وجود مدارس آزمون اختیاری، امکان رفتن به دانشگاه با کسب نمره SAT پایین یا حتی بدون ارائه نمره SAT وجود دارد.

 

 

سوالات متداول

 

کدام افراد مشهور توانستند نمره  کامل SAT را کسب کنند؟

دو فرد مشهور که موفق به کسب نمره کامل SAT شدند، ویل اسمیت، بازیگر و مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیس بوک بودند. بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت توانست در این آزمون نمره 1590 را بدست آورد. گفته می شود بن افلک، بازیگر، نمره تقریباً عالی را در آزمون SAT کسب کرده است.

 

شما حتی بدون مطالعه نیز قادر خواهید بود که حداقل نمره 400 را در آزمون SAT کسب کنید

 

آیا پاسخ شانسی(حدس زدن) در SAT  نمره منفی دارد؟

قبلاً، شرکت کنندگان در این آزمون برای دادن پاسخ حدسی به سؤالات، با کسر یک چهارم نمره شان برای هر پاسخ شانسی جریمه می شدند. ولی این مسئله در حال حاضر دیگر صادق نیست. پاسخ حدسی در SAT دیگر برای فرد شرکت کننده در آزمون جریمه ای در پی ندارد. علاوه بر آن به آنها شانس کسب امتیاز 25 درصد را می دهد.

 

 

۵
از ۵
۱۴ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان