هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۱ چقدر است؟

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۱ چقدر است؟

 

در این مقاله به بررسی هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۱ می پردازیم.
جای شگفتی نیست اگر دانشجویان خارجی، ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. بیشتر دانشگاه های دولتی ترکیه در لیست امتیاز بندی جهان قرار دارند و از نظر هزینه ی شهریه و زندگی مقرون به صرفه اند اما هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۱ چقدر است؟

انتخاب کشور مناسب برای ادامه تحصیل کار سختی است. کشورهای مختلف اروپایی یا آسیایی زیادی هستند که سالانه دانشجویان بین المللی می‌پذیرند و از این رو شما با گزینه‌های زیادی طرف حساب هستید. اینکه جذابیت‌های فرهنگی یا جغرافیایی یک کشور آسیایی را با هزینه زندگی مقرون به صرفه تر بخواهید یا امکانات و سطح علمی خوب اما با هزینه‌‌های زندگی بالاتر در یک کشور اروپایی، انتخاب سختی است. اما امروز می‌خواهیم بگوییم اصلا نیازی به انتخاب تنها یکی از این دو گزینه  نیست. شما با انتخاب کشور ترکیه برای ادامه تحصیل، پکیج کاملی از همه این مزایا را خواهید داشت. این کشور، از لحاظ اجتماعی و فرهنگی ترکیبی از دو جهان شرق و غرب است؛ و بهترین محل زندگی برای دانشجویان بین المللی است.

 

هزینه های تحصیل در ترکیه

 

شهریه دانشگاه های ترکیه چقدر است؟


شهریه دانشگاه های دولتی


به طور کلی دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار مقرون به صرفه هستند مخصوصا اگر آن ها را با موسسات مشابه در اروپا یا ایالات متحده مقایسه کنید. هر دانشجوی بین المللی معمولاً بین 100 تا 4000 یورو در سال برای تحصیل هزینه دارد. بعضی از رشته های دیگر مثل پزشکی یا مهندسی ممکن است هزینه ی بیشتری داشته باشند.


هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه


اگر به دنبال هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۱ در دانشگاه های خصوصی ترکیه هستید باید بدانید این دانشگاه ها از دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه ی بیشتری دارند. دوره های تحصیلی با قیمت مناسب هم می توانید پیدا کنید ولی برای گرفتن مدارک تحصیلی هزینه آنها بیش از 20000 یورو در سال خواهد بود.


هر دو مدل دانشگاه دولتی و خصوصی ترکیه می توانند به دانشجویان بین المللی اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) در شهریه تخفیف بدهند، تصمیم گیری با خود دانشگاه است. به همین منظور بررسی سایت هر دانشگاه برای پیدا کردن هزینه ی شهریه، بهترین انتخاب است.

 

 

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ترکیه

 

 


این ها تنها تعدادی از این دانشگاه ها هستند. می توانید دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی مقرون به صرفه دیگری را هم در ترکیه پیدا کنید پس خودتان را با لیست ما محدود نکنید.

 


بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای کارشناسی ارشد


بهترین دانشگاه های ترکیه که پیشنهاد می دهیم:

 

 

 

 

می توانید لیست بهترین دانشگاه در ترکیه با توجه به رتبه بندی جهانی را سرچ کنید.

 

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۱

 

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۱


یک دانشجوی بین المللی در ترکیه می تواند با بودجه 400-650 یورو در هر ماه زندگی کند که در مقایسه با سایر هزینه های تحصیلی در دیگر کشور های جهان بسیار مقرون به صرفه است. میانگین ​​هزینه های زندگی بر اساس سبک زندگی و عادات هزینه ای میتواند بالاتر یا پایین تر شود. واحد پول ملی ترکیه لیر است. در حال حاضر هر 1 یورو معادل حدود 9 لیر ترکیه است.

 

هزینه های اقامت دانشجویی در ترکیه


در طول تحصیل در ترکیه اقامتگاه های متفاوتی را می توانید انتخاب کنید. برخی از اقامتگاه ها هزینه ی کمتری دارند و برخی دیگر امکانات و راحتی بیشتری دارند و البته هزینه ی بیشتری نیز دارند. در آخر انتخاب به شما بستگی دارد.


 پرطرفدارترین گزینه های اقامتی برای کاهش هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۱:


خوابگاه های دانشگاهی: بسته به دانشگاه و امکاناتی که ارائه می دهد هزینه متفاوت است.
خوابگاه های دولتی متفاوت: 24 تا 38 یورو در ماه
خوابگاه های خصوصی: با امکانات بهتری دارند و البته هزینه هم بیشتر می شود.
اجاره آپارتمان: 68 –283 یورو در ماه بسته به موقعیت مکانی و اندازه ی آپارتمان
اگر به این نتیجه رسیدید که یک آپارتمان اجاره کنید سایر هزینه ها مانند پول شارژ و خدمات اضافی را فراموش نکنید. تقریبا 50 تا 75 یورو به هزینه های ماهانه اجاره افزوده می شود.

 

 

هزینه های غذا در ترکیه


کافه تریای دانشگاه روزانه 2 یا 3 وعده غذایی بسیار مقرون به صرفه را در اختیار دانشجویان قرار میدهد. هزینه این وعده های غذایی تقریبا 0.30-1.15 یورو است. البته اگر دوست دارید غذاهای دیگری را هم میل کنید در اطراف دانشگاه رستوران ها، غذاخوری ها یا کافه های دیگری هم وجود دارد.


بودجه ماهیانه غذا و خورد و خوراک تا حد زیادی به سبک زندگی شما مربوط است که بر روی هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه ۲۰۲۱ تاثیر گذار است. اگر از غذای بیرون لذت می برید یا در طول هفته چند بار سفارش غذا دارید، هزینه ی شما بسیار بیشتر می شود. برعکس اگر از آشپزی در خانه لذت می برید و حواستان به تخفیف های سوپر مارکت ها هست هزینه ی شما بسیار کم می شود.


میانگین قیمت برخی از مواد غذایی:
1 قرص نان: 0.30 یورو
1 لیتر شیر: 0.58 یورو
12 تخم مرغ: 1.23 یورو

 

 


 

درباره‌ SAT School
 
مدرسه اس ای تی، یک منبع عالی برای آشنایی و آموزش SAT، تمام جزئیات مهم، رفرنس‌ها، نکات آموزشی و آخرین تغییرات این آزمون معتبر بین المللی برای ورود به دانشگاه‌های Top-Level کشور ترکیه می‌باشد. علاوه بر این اطلاعات، شما می‌توانید با ثبت نام در دوره‌های تخصصی ما، ضمن آموزش جامع توسط مجرب ترین اساتید آموزش زبان در ایران، از تجربیات و خدمات مشاوره‌ای اپلای در مراکز علمی و تحصیل در ترکیه نیز استفاده کنید.

۵
از ۵
۱۲ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان