satschool logo

۰۲۱ ۲۸۴۲۷۰۶۲

تلفن ایکون
آیکون سرچ

En Route to Future

مقایسه آزمون yos و sat کدام آزمون برای تحصیل در ترکیه بهتر است؟

مقایسه آزمون yos و sat کدام آزمون برای تحصیل در ترکیه بهتر است؟

 

یکی از دغدغه های خیلی از محصلان در ایران ادامه تحصیل است. بسیاری دانشگاه های کشور خودمان را انتخاب می کنند. اما در عین حال خیلی از محصلانی که قصد ادامه تحصیل دارند هم کشورهای دیگر را برای ادامه تحصیلشان انتخاب می کنند. یکی از این کشورها ترکیه است. امروزه متقاضیان تحصیل در دانشگاه های این کشور روز به روز بیشتر می شود. دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه آزمونی برای دانشجویان اتباع خارجی در نظر گرفته اند. در بیشتر این دانشگاه ها برای ورودی اتباع خارجی به دانشگاه آزمون yos گرفته می شود. اما برخی از دانشگاه ها هم آزمون sat را قابل قبول می دانند. در ادامه به مقایسه آزمون yos وsat  می پردازیم.

 

 

آزمون yos

 

آزمون yos در واقع آزمون ورودی دانشگاه های کشور ترکیه برای محصلان و متقاضیان غیر بومی و خارجی است. بیشتر دانشگاه های ترکیه این آزمون را برای قبولی محصلان غیربومی مرجع می دانند. پس در مقایسه آزمون yos و sat باید بگوییم که تعداد دانشگاه هایی که آزمون sat را قابل قبول می دانند در مقایسه با دانشگاه هایی که آزمون yos  می گیرند کمتر است. در واقع فقط چند دانشگاه در ترکیه است که از طریق آزمون sat دانشجوی غیر بومی می پذیرند.

 

 

آیا آزمون yos دشوار است؟

 

برخلاف آنچه که خیلی ها تصور می کنند آزمون yos آنقدر ها هم سخت و دشوار نیست. و با چند ماه مطالعه و تمرین سوالات این آزمون می توان به راحتی در آن پذیرفته شد. سوالات آزمون  yos از سه بخش تشکیل می شود. هوش، هندسه و ریاضی. به گمان خیلی از کارشناسان و صاحب نظران این حوزه سوالات هر سه بخش این آزمون از سوالات کنکور سراسری که در ایران از متقاضیان گرفته می شود ساده تر است.

 

 

با قبولی در آزمون yos در چه رشته هایی می توانیم تحصیل کنیم؟

 

در این باره باید بگوییم که شما اگر در آزمون yos پذیرفته شوید، در تمامی رشته های موجود در دانشگاه های ترکیه می توانید ادمه تحصیل کنید به غیر از خلبانی که شرایط خاص خود را دارد. بیشتر محصلان و دانشجویان ایرانی علاقمند به تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و.... هستند. سوالات این آزمون بین 80 تا 100 است و معمولا 100 تا 120 دقیقه هم فرصت پاسخگویی به سوالات است. نمره قبولی در این آزمون 50 می باشد. اما اگر قصد تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی را دارید باید نمره 90 و بالای 90 را کسب کنید.

در این میان قبولی در دانشگاه های استانبول و آنکارا سخت تر از دیگر دانشگاه هاست. چرا که تعداد متقاضیانی که 100 درصد سوالات را درست پاسخ می دهند، زیاد هستند.

 

 

آزمون sat

 

آزمون sat در واقع آزمونی بین المللی است که نخستین بار برای پذیرفته شدن در دانشگاه های آمریکا و توسط کالج بورد به کار گرفته شده است. اما هم اکنون خیلی از دانشگاه های مختلف در سرتاسر جهان از این آزمون برای پذیرفتن محصلان غیربومی استفاده می کنند. در واقع این آزمون در هر کجای جهان که برگزار شود حق امتیاز این آزمون برای کالج بورد آمریکا محفوظ است آزمون sat از دو نوع آزمون عمومی و موضوعی تشکیل می شود که در کشور ترکیه نوع اول آن برگزار می شود.

در مقایسه آزمون yos و sat باید بگویم که شاید برای متقاضیان ایرانی آزمون sat کمی راحت تر باشد چرا که این آزمون بین المللی است و ممکن است سوالات این آزمون عمومی تر باشد. این آزمون در شهرهایی از جمله ازمیر، ارزروم، استانبول، آنکارا و آنتالیا برگزار می شود. همچنین هزینه شرکت در این آزمون در کشور ترکیه مانند کشورهای دیگر مثل آمریکا، استرالیا و کانادا 98 دلار است. یکی دیگر از نکاتی که در مقایسه آزمون yos و sat قابل ذکر است سخت تر بودن سطح سوالات ریاضی آزمون yos نسبت به آزمون sat است.

آزمون sat از دو بخش اصلی ریاضی و زبان انگلیسی که هرکدام شامل بخش های متفاوتی هستند تشکیل شده است. بخش ریاضی آن به مراتب از ریاضی کنکور سراسری ایران ساده تر است. اما بخش زبان انگلیسی این آزمون دشوار است. این آزمون یک بخش اختیاری هم دارد. این بخش انشاء یا نوشتار مقاله است که طبق موضوع داده شده متقاضی باید انشایی بنویسد. لازم به ذکر است که دانشگاه های کمی در سراسر جهان وجود دارند که به بخش اختیاری انشاء اهمیت دهند.

حداقل نمره برای پذیرفته شدن در آزمون sat در دانشگاه های مختلف ترکیه متفاوت است. به عنوان مثال حداقل نمره برای دانشگاه فنی استانبول 1300 می باشد. اما این عدد برای دانشگاه سابانجی 1100 می باشد.

 

 

نتیجه گیری؛ کدام آزمون برای تحصیل در ترکیه بهتر است؟

 

طبق نکاتی که در مقایسه آزمونyos  و  sat بیان کردیم به نظر می رسد برای محصلان و متقاضیان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند آزمون sat مناسبتر و بهتر باشد. شاید یکی از دلایلی که باعث می شود در مقایسه آزمون yos و  satدومی را انتخاب می کنیم این است که آزمون yos از آنجا که مخصوص کشور ترکیه و دانشگاه های این کشور است کمی تخصصی تر باشد. خصوصا اینکه متقاضی باید کاملا به زبان ترکی مسلط باشد. در مقایسه آزمون yos و sat یکی از مزیت های آزمون sat نسبت به آزمون yos استاندارد بودن سوالات آزمون sat است.

 

 


 

درباره‌ SAT School

مدرسه اس ای تی، یک منبع عالی برای آشنایی و آموزش SAT، تمام جزئیات مهم، رفرنس‌ها، نکات آموزشی و آخرین تغییرات این آزمون معتبر بین المللی برای ورود به دانشگاه‌های Top-Level کشور ترکیه می‌باشد. علاوه بر این اطلاعات، شما می‌توانید با ثبت نام در دوره‌های تخصصی ما، ضمن آموزش جامع توسط مجرب ترین اساتید آموزش زبان در ایران، از تجربیات و خدمات مشاوره‌ای اپلای در مراکز علمی و تحصیل در ترکیه نیز استفاده کنید. 

۵
از ۵
۱۳ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat