آیا هزینه زندگی در ترکیه ارزان تر از ایران است؟

آیا هزینه زندگی در ترکیه ارزان تر از ایران است؟

 

آیا هزینه زندگی در ترکیه ارزان تر از ایران است؟. در جواب این سوال ابتدا باید نگاهی به شرایط اقتصادی کشور ترکیه بیندازیم و اینکه چگونه کشور ترکیه توانسته است صنعت گردشگری خود را توسعه دهد و در نتیجه این توسعه اقتصاد خود را به  سود زیادی برسانند. کشور ترکیه جاذبه های گردشگری  و مکان های تاریخی زیادی دارد. نکته دیگری که حائز اهمیت است رسیدگی و توجه کشور ترکیه به این مکان های تاریخی و گردشگری است. دولت اقدامات زیادی انجام داده است که هر ساله گردشگران و افراد زیادی را برای سفر به کشور ترکیه تشویق می‌کند. از جمله این اقدامات می‌توان به احداث انواع هتل ها و مکانهای اقامتی توسعه پارک ها  و مکان های تفریحی اشاره کرد. با وجود تمام این مزیت‌ها و همچنین هزینه‌های پایین زندگی در ترکیه بیشتر افراد در جهان و مخصوصا ایران خواهان زندگی در ترکیه هستند، حال این سوال پیش می آید که چرا هزینه های زندگی در ترکیه پایین است و آیا هزینه زندگی در ترکیه ارزان تر از ایران است؟

 

درآمدهای ناشی از صنعت گردشگری بسیار برای کشور ترکیه حائز اهمیت است. بستگی دارد که به چه منظوری به کشور ترکیه مهاجرت خواهید کرد. کسانی که به منظور تحصیل به این کشور می‌روند باید بیشتر به هزینه‌های اقتصادی خود دقت کنند. نکته دیگر این است که کسانی که در دانشگاه های سرشناس این کشور تحصیل می کنند می توانند به راحتی در آینده صاحب شغل و کسب و کار شوند. هزینه‌های اجاره منزل در کشور ترکیه بسیار پایین است به طوری که می توانید یک منزل تقریباً ۱۰۰ متری و سه خوابه را با قیمت ۳۰۰۰ لیر اجاره کنیم البته اگر منزل شما در قسمت‌های بالای شهر باشد و به مراکز فروشگاهی و مراکز مهم دسترسی داشته باشد، اگر منزل شما یک خوابه باشد می توانید با هزار لیر یک منزل بسیار شیک در مرکز شهر اجاره کنید.

در سطح خاورمیانه کشور ترکیه رتبه سوم را در بین کشورهای ارزان برای زندگی دارند به طوری که این هزینه ها در مقایسه با ۹۰ درصد از تمام کشورها پایین‌تر است. نظر شما درباره ایران چیست؟ 

 

هزینه‌های مربوط به درمان و خدمات درمانی برای دانشجویان و یا کسانی که بیمه اقامت دارند نصف می‌شود افرادی که تحت پوشش بیمه هستند در بیمارستان‌ها به طور رایگان توسط دکتر عمومی ویزیت می‌شوند. هزینه‌های مربوط به پوشاک در کشور ترکیه بسیار مناسب است چون این کشور از بهترین تولید کنندگان در زمینه پوشاک است و پوشاک تولید شده توسط ترکیه از بهترین و بالاترین کیفیت برخوردار هستند.

هزینه‌های حمل و نقل نیز در مقایسه با بقیه موارد کمی بالاتر است، در سطح شهر به منظور کاهش هزینه‌ها افراد از اتومبیل های گازوئیلی استفاده می کنند، برای سوار شدن اتوبوس نیز از بلیت استفاده می‌کنند.

 

ولی در مجموع به پاسخ سوال آیا هزینه زندگی در ترکیه ارزان تر از ایران است؟ کمی نزدیک شده ایم.

 

 

مقایسه هزینه زندگی در ترکیه و ایران

 

مطمئنا با مقایسه هزینه زندگی در ترکیه و ایران می توان پی برد که آیا هزینه زندگی در ترکیه ارزان تر از ایران است؟

 

*سیستم آموزشی در ترکیه پیشرفته تر از ایران است. سطح آموزش بسیار بالاتر است و هزینه کتاب های درسی در مدارس دولتی و مدارس خصوصی رایگان است. هزینه متوسط دانشگاه ها و مدارس خصوصی تقریبا  بین 13000 لیر تا 50000 است.

*هزینه های مربوط به خدمات درمانی در ترکیه پایین تر از ایران است. ولی هزینه دارو ها گران تر از ایران است.

* هزینه های تفریحی در ترکیه پایین تر از ایران است به طوری که برای رفتن به زیبا ترین منطقه تفریحی یعنی سواحل دریایی تنها 5 لیر کافی است.

*هزینه های مربوط به مواد غذایی یا خوراک در مقایسه با ایران کمی بالاتر است. ولی قیمت یک وعده غذا در ایران 15 درصد گران تر از ترکیه است. البته کیفیت مواد خوراکی در ترکیه نیز بسیار بالا است. در ادامه قیمت برخی از مواد خوراکی آورده شده است.

قیمت یک لیتر شیر حدودا 5 لیر است.

قیمت 12 عدد تخم مرغ حدودا 10 لیر است.

قیمت یک کیلو گوشت قرمز حدودا 62 لیر است.

قیمت یک آب معدنی 1 لیتری 2 لیر است.

قیمت یک کیلو مرغ حدودا 21 لیر است.

قیمت یک کیلو پنیر حدودا 30 لیر است.

قیمت میوه و صیفی جات هم تقریبا بین 5 تا 10 لیر است.

میانگین قیمت یک وعده غذای رستورانی در ترکیه 42 لیر است. در حال حاضر میانگین قیمت یک وعده غذا در رستوران های ایران 80 هزار تومان است.

 

*هزینه های مربوط به حمل و نقل در ترکیه کمی بالاتر است. به طور متوسط هزینه حمل و نقل ماهانه در ترکیه 180 لیر است.  قیمت هر لیتر بنزین آزاد در ایران 3000 تومان است و در ترکیه حدود 7 لیر است. با توجه به قیمت بالای بنزین هزینه حمل و نقل در ترکیه بالاتر است.

*کشور ترکیه در رابطه با هزینه های انرژی سخت گیر تر از ایران است. یعنی نمی توان در مصرف آن ها افراط کرد.

به طور کلی:

قیمت ماهیانه گاز: حدودا 100 لیر است.

قیمت ماهیانه آب: حدودا 40 لیر است.

قیمت ماهیانه برق: حدودا 150 لیر است.

*هزینه های مربوط به مسکن و اجاره در ترکیه پایین تر از ایران است. به طوری که تقریبا این هزینه ها 50 درصد پایین تر است که رقم بسیار خوبی است.

به طور کلی:

اجاره یک آپارتمان با یک اتاق خواب در مرکز شهر حدودا 1،397.50

اجاره آپارتمان یک خواب در مناطق پایین تر 847.07

اجاره آپارتمان دو خوابه در بالا شهر 2،429.46

اجاره آپارتمان دو خوابه در حومه و پایین شهر حدودا 1،499.30

حال می توان به این سوال پاسخ داد که آیا هزینه زندگی در ترکیه ارزان تر از ایران است؟ یا نه. به طور کلی با مقایسه هزینه زندگی در ترکیه و ایران به این نتیجه می رسیم که هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با ایران 18 درصد پایین تر است.

یعنی متوسط هزینه های ماهانه برای یک نفر در ماه در کشور ترکیه تقریبا 3.460 لیر است.

متوسط هزینه های ماهانه برای یک نفر در  ماه 4،200 تومان است. نظر شما دراین باره چیست؟

 

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان