ارزان ترین دانشگاه های کشور ترکیه کدامند؟

 

ترکیه، کشوری مناسب برای ادامه تحصیل


دانشگاه های ارزان ترکیه که در عین حال از کیفیت بالایی نیز برخوردارند، دلیلی برای مهاجرت کردن تعداد زیادی دانشجو به این کشور از اکثر نقاط جهان است.
 ترکیه، کشوری است که تقریباً بیشتر مردم جهان آن را می شناسند. وقتی بخواهیم تصویری از کشور ترکیه را در ذهنمان مجسم کنیم، جاذبه های نمادین گردشگری، مناظر زیبا، مناطق ساحلی شگفت انگیز، مد و غذاهای بدیع و اصیل آن به فکرمان می آید.
کشور ترکیه، یک پل ارزشمند با ارتباطات جهانی بین قاره های اروپا و آسیا است و این کشور به ایجاد کردن یک ارتباط قابل توجه بین جهان مدرن با یک فرهنگ غنی افتخار می کند. 
مقدار قابل توجهی از منبع درآمد این کشور وابسته به صنعت گردشگری است. این کشور یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان است که سالانه نزدیک به 40 میلیون گردشگر را از سراسر جهان می پذیرد.
همچنین، مردم کشور ترکیه، به عنوان یکی از مهمان نوازترین مردم جهان شناخته می شوند. زندگی چند فرهنگی اصیل و زیبایی طبیعی چشمگیر این کشور دلایل تبدیل شدن این کشور به مقصدی محبوب برای تحصیل دانشجویان بین المللی است.
تلاش های دولت ترکیه برای جذب کردن حدود 350،000 دانشجو از خارج از کشور باعث به وجود آمدن پیشرفت های بزرگی در جذب دانشجویان بین المللی به دانشگاه های این کشور شده است.
در حال حاضر، ترکیه دارای حدود 206 موسسه آموزش عالی است که بیش از 8 میلیون دانشجو و دانش آموز در آنها تحصیل می کنند. علاوه بر این موضوع، بیش از ده دانشگاه این کشور در لیست 500 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شده اند. همچنین علاوه بر کیفیت بالای تحصیل، کشور ترکیه به خاطر شرایط زندگی ارزان و نسبتاً راحت شهرت دارد.
ما در این مقاله با در نظر گرفتن مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیلی، مجموعه ای از دانشگاه های ارزان ترکیه را که جزو دانشگاه های برتر این کشور نیز به حساب می آیند، معرفی می کنیم. اگر شما هم علاقمند به تجربه یادگیری منحصر به فرد در سطحی با کیفیت بالا و هزینه ای کم هستید، مطالعه کردن این مقاله را توصیه می کنیم.

 

 

شرایط تحصیل کردن در کشور ترکیه چیست؟


داشتن نمرات و سوابق تحصیلی خوب و فعالیتهای فوق برنامه با کیفیت، شانس پذیرش شما در دانشگاه های ترکیه را بسیار زیاد می کند. علاوه بر این موضوع، همانطور که اکثر دانشجویان نیز می دانند، داشتن ویزای دانشجویی موضوعی بسیار پر اهمیت است. درخواست دریافت ویزا معمولاً در سفارت ترکیه و یا در کنسولگری کشور مربوطه انجام می شود و معمولا روند بسیار ساده ای را طی می کند. 


آیا هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه رایگان است؟ اگر نه، هزینه تحصیل در آن ها چقدر است؟


شما برای تحصیل در دانشگاه های ارزان ترکیه نیازمند پرداخت هزینه های بسیار پایینی هستید، اما هزینه تحصیل در این دانشگاه ها رایگان نیست. در کل، دانشگاه های این کشور به خاطر داشتن مدارک گران قیمت شناخته شده نیست.
در صورت در نظر گرفتن میزان متوسط هزینه های تحصیل در دانشگاه های ارزان ترکیه، هزینه ها می توانند از 600 دلار تا بیش از 1500 دلار تغییر کنند. در مورد هزینه زندگی، با در نظر گرفتن یک شرایط آسان زندگی، دانشجویان می توانند انتظار 300 تا 400 دلار خرج ماهیانه را برای گذراندن زندگی داشته باشند.
بهترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه چه رشته هایی هستند؟
در دانشگاه های ترکیه رشته های تحصیلی خیلی زیادی برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی وجود دارد. برخی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در این کشور عبارتند از:
    •    رشته های Business یا کسب و کار
    •    رشته های پزشکی
    •    رشته پرستاری

آیا برای تحصیل در ترکیه باید زبان ترکی آموخت؟
برخی از دانشگاه های ترکیه دوره های تحصیلی ای را ارائه می دهند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. با این حال، بیشتر دوره های تحصیلی در دانشگاه های این کشور همانطور که انتظار می رود به زبان ترکی است. اما نترسید، اکثر دانشگاه ها، آموزش های جامعی را برای یادگیری زبان ترکی ارائه می کنند، بنابراین اکثر دانشجویان دارای آمادگی خوبی در این زمینه می شوند.

برخی از دانشگاه های ترکیه دوره های تحصیلی ای را ارائه می دهند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند

 

لیست 9 تا از دانشگاه های ارزان ترکیه


ارزان ترین دانشگاه های ترکیه کدامند؟ در ادامه ما به بررسی 9 تا از دانشگاه های ارزان ترکیه برای تحصیل دانشجویان بین المللی می پردازیم:


    •    دانشگاه Kadir Has


هزینه تحصیل: از 15000 دلار آمریکا
دانشگاه Kadir Has یک موسسه عمومی آموزش عالی است که در شهر فاتیح در استان استانبول در سال 1997 تاسیس شده است. این دانشگاه که جزو دانشگاه های ارزان ترکیه است دارای قدمت زیادی نیست ولی دانشگاه قدرتمندی در سیستم دانشگاهی ترکیه است و اخیراً به یکی از اصلی ترین موسسات دانشگاهی ترکیه تبدیل شده است.
همچنین در زمینه های آموزش و پرورش و تحقیقات و توسعه علمی کشور این دانشگاه خود را به عنوان یکی از اصلی ترین مشارکت کننده ها معرفی کرده است. یکی از ویژگیهای اصلی این دانشگاه این است که محوطه اصلی آن در سیبالی، یک محل حفاظتی قدرتمند در دوران بیزانس ترکیه بوده است. بنابراین دانشجویان این دانشگاه در محیطی غرق در میراث و تاریخ غنی کشور تحصیل می کنند.
از لحاظ تحصیلی، این دانشگاه شامل 6 دانشکده اصلی در زمینه های اقتصاد، ارتباطات، هنر و طراحی، مهندسی، مدیریت و حقوق است. یک مدرسه فارغ التحصیلی جداگانه نیز برای تحصیلات تکمیلی دانشجویان وجود دارد. بیش از 50 مدرک تحصیلی مختلف از طریق این دانشکده ها به دانشجویانی که دوره های تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر می گذرانند ارائه می شود.
برخلاف اکثر دانشگاههای ترکیه، بیشتر رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند. به علاوه این دانشگاه دارای جمعیتی بالغ بر 200 دانشجو، متشکل از دانشجویانی بین المللی از 40 کشور مختلف از سراسر دنیا است.

 

دانشگاه Kadir Has در شهر فاتیح

 

    •    موسسه فناوری ازمیر (Izmir Institute of Technology)
هزینه تحصیل: از 2500 دلار آمریکا
موسسه فناوری ازمیر (معروف به IYTE در زبان ترکی) یکی دیگر از دانشگاه های ارزان ترکیه، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در شهر قدیمی و فرهنگی ازمیر در سال 1992 تاسیس شد و همچنین این دانشگاه یکی دیگر از اعضای اخیر شبکه دانشگاهی ترکیه است. تمرکز دانشگاه IYTE بر تدریس دروس و علوم مهندسی و علوم طبیعی است و همچنین جزو یکی از معدود دانشگاه های کشور ترکیه است که در زمینه تحقیقات علمی تخصص دارد.
از لحاظ تحصیلی، این دانشگاه از 16 دپارتمان زیر نظر 3 دانشکده مختلف تشکیل شده است. در هر کدام یک از این دپارتمان ها دروس کارشناسی مختلفی برای دانشجویان تدریس می شود. در ارتباط با تحصیلات تکمیلی، مدارک تحصیلی توسط دانشکده مهندسی و فناوری کارشناسی ارشد ارائه می شود.
به طور مجموع، این دانشگاه طیف وسیعی از مدارک و دوره های تحصیلی را به بیش از 3500 دانشجو ارائه می دهد که تقریباً 500 نفر از آنها دانشجویان خارجی و بین المللی از سراسر دنیا هستند. زبان اصلی آموزشی در دانشگاه IYTE ترکیه زبان انگلیسی است که این موضوع برای دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه یک مزیت است.

 

دانشگاه Izmir Institute of Technology

    •    دانشگاه Ege


هزینه تحصیل: از 3000 دلار آمریکا
دانشگاه Ege به عنوان یکی از دانشگاه های ارزان ترکیه محلی مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی در ترکیه است. این دانشگاه جزو یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی مدرن در کشور ترکیه به شمار می رود. این دانشگاه در سال 1955 در ابتدا به عنوان موسسه ای برای آموزش دادن دروس پزشکی و مطالعات کشاورزی به دانشجویان تاسیس شد.
دانشگاه Ege یک موسسه تحقیقاتی ممتاز نیز به شمار می رود. این دانشگاه از طریق چندین دانشکده مطالعات و برنامه های تحصیلی خود را اجرا می کند.
از طریق این دانشکده ها دروس مختلفی از جمله پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، کشاورزی، مهندسی، ارتباطات و آموزش در این دانشگاه تدریس می شوند.
امکانات تحقیقاتی مدرن و جدیدی مانند انستیتوی انرژی خورشیدی و موسسه علوم هسته ای این دانشگاه، به دانشجویان خود که مایل هستند به جنبه های عملی مطالعات خود نیز بپردازند، فرصت های تحقیقاتی بهینه ای را ارائه می دهد. علاوه بر این، دانشگاه برای دانشجویانش اتحادیه های قوی دانشجویی ای را فراهم می کند، که از طریق این جوامع و سازمانهای دانشجویی، شانس توسعه یافتن در زمینه های زندگی دانشجویی و خارج از موارد تحصیلی برای تعداد زیادی از افراد مهیا می شود.

دانشگاه Ege شهر ازمیر

 

    •    دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University)


هزینه تحصیل: از 250 دلار آمریکا
دانشگاه فنی خاورمیانه (یا METU)، یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در پایتخت آنکارا در سال 1956 تاسیس شد. این دانشگاه جزو یکی دیگر از موسساتی است که بر ارائه مطالعات و تحقیقات در زمینه های مهندسی و علوم طبیعی تمرکز دارد. جمعیت دانشجوی این دانشگاه در حال حاضر بالای 30 هزار نفر تخمین زده می شود.
از لحاظ تحصیلی، این دانشگاه دارای 5 دانشکده و 42 دپارتمان است. همه ی این دپارتمان ها تحت حوزه های هنر، علوم، آموزش، معماری و مهندسی قرار می گیرند. دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده های این دانشگاه (مثل دانشکده ریاضیات کاربردی و دانشکده علوم طبیعی و کاربردی) ارائه می شوند.
در مجموع، چیزی نزدیک به 200 برنامه ی تحصیلی توسط این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود و زبان اصلی آموزشی در این دوره ها نیز انگلیسی است. به علاوه، این دانشگاه که جزو دانشگاه های ارزان ترکیه به شمار می رود دارای دانشگاه های پردیس در قبرس شمالی و همچنین در شهر اردملی در جنوب ترکیه است.

 

دانشگاه فنی خاورمیانه

    •    دانشگاه Uskudar
هزینه تحصیل: از 3900 دلار آمریکا
در منطقه Uskudar در شهر نمادین استانبول، دانشگاه معروف Uskudar در سال 2011 تاسیس شد. این دانشگاه جزو یکی از جدیدترین موسسات دانشگاهی است که در ترکیه ساخته شده است و همچنین به وسیله سازمان بنیاد های ارزش های انسانی و علوم مغزی راه اندازی شده است.
این دانشگاه اولین موسسه خاص در کشور ترکیه است که تحقیقات و آموزش هایی در زمینه علوم رفتاری ارائه می دهد. با این حال، این دانشگاه طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی شامل رشته های مهندسی و همچنین مطالعات ارتباطی را نیز برای دانشجویان خود فراهم می کند. موسسات تحصیلات تکمیلی این دانشگاه به صورت متمرکز هستند و شامل دانشکده های علم و فناوری، تحصیلات تکمیلی سلامت و مطالعات علوم اجتماعی می شوند.
به علاوه، این دانشگاه که جزو دانشگاه های ارزان ترکیه است نقش مهمی را در توسعه فرهنگ جامعه ایفا می کند و مدارس حرفه ای متعددی را برای دانشجویان آینده نگر که علاقمند به شرکت در دوره های کوتاه مدت و دیپلم برای توسعه حرفه ی خود هستند، ارائه می دهد. در حال حاضر، این دانشگاه دارای بیش از 17000 دانشجو است و همچنین دارای یک جامعه بزرگ دانشجویی بین المللی از سراسر جهان است.

دانشگاه Uskudar

    •    دانشگاه چانکایا (Cankaya University)
هزینه تحصیل: از 4500 دلار آمریکا
دانشگاه Cankaya که جزو دانشگاه های ارزان ترکیه به شمار می رود، یک موسسه معتبر دانشگاهی در ترکیه است که در شهر آنکارا در سال 1997 تاسیس شد. این دانشگاه توسط یک گروه خصوصی تاسیس شد و با پیشرفتش تا به امروز توانسته است به بیش از 8000 دانشجو، آموزش با کیفیت ارائه دهد. دانشگاه Cankaya دارای 5 دانشکده اصلی با حدود 20 دپارتمان دانشگاهی در مقطع کارشناسی است.
به علاوه، دانشکده های تحصیلات تکمیلی این دانشگاه شامل دو موسسه هستند که برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند. با وجود اینکه زبان اصلی آموزش این دانشگاه ترکی است، اما این دانشگاه برای اطمینان حاصل کردن از اینکه همه ی دانشجویان در طول دوره تحصیل در یک سطح قرار داشته باشند، دارای یک برنامه آموزش جامع زبان ترکی است. این دانشگاه همچنین یکی از اعضای برجسته انجمن دانشگاهی Caucusus است.

دانشگاه چانکایا (Cankaya University)

    •    دانشگاه Yasar
هزینه تحصیل: از 9500 دلار آمریکا
دانشگاه Yasar در سال 2001 در شهر ازمیر ترکیه توسط بنیاد ورزش و آموزش Selcuk Yasar تاسیس شد. تاسیس این دانشگاه بخشی از طرحی جدید برای معرفی تعداد بیشتری موسسه خصوصی آموزش عالی در ازمیر و همچنین تمرکز بیشتر بر روی مسیرهای منحصر به فرد مطالعه بود که دانش آموزان آینده بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. این دانشگاه به عنوان یک boutique university شناخته می شود (دانشگاه کوچک) و علیرغم قدمت کم و کوچک بودن، بسیار دانشگاه معتبری محسوب می شود و همچنین جزو یکی از دانشگاه های ارزان ترکیه است.
سازماندهی تحصیلی این دانشگاه شامل 7 دانشکده است که در مقطع کارشناسی دوره های خود را ارائه می دهند. برنامه های تحصیلی این دانشگاه از ارتباطات و معماری گرفته تا علم و اقتصاد را شامل می شود. به طور مجموع، حدود 25 مدرک کارشناسی توسط این دانشکده ها ارائه می شود. دو مدرسه فارغ التحصیلی جداگانه مسئولیت تحصیلات تکمیلی دانشگاه را بر عهده دارند و 22 برنامه کارشناسی ارشد و دکترا را برای دانشجویان ارائه می دهند.
به علاوه، این دانشگاه دارای یک دانشکده حرفه ای است که 9 برنامه کاردانی را نیز ارائه می دهد. زبان اصلی آموزشی این دانشگاه زبان انگلیسی است؛ که دسترسی آسان به دوره های آموزشی را امکان پذیر می کند.

دانشگاه Yasar

    •    دانشگاه بوگازیچی (Bogazici University)
هزینه تحصیل: از 500 دلار آمریکا
دانشگاه بوگازیچی که در شهر توریستی استانبول مستقر است ویکی از دانشگاه های ارزان ترکیه برای تحصیل دانشجویان محسوب می شود، یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ است. این دانشگاه در سال 1863 در ابتدا به عنوان کالج روبرت که متعلق به کشور آمریکا بود تاسیس شد و پس از آن تحت کنترل کامل دولت ترکیه قرار گرفت. در حال حاضر، این دانشگاه دارای بیش از 20000 دانشجو از سراسر دنیاست.
از طریق 6 دانشگاه پردیس، دانشگاه بوگازیچی در شهر استانبول فعالیت می کند. این دانشگاه از نظر تحصیلی دارای چندین دانشکده است که شامل بخشهای دانشگاهی متعددی است که به دلیل سیستم آموزشی جامع آن در طیف وسیعی از مناطق گسترده شده است.
همچنین علاوه بر این، این دانشگاه متشکل از طیف وسیعی از انجمن ها و سازمان های دانشجویی است. زبان اصلی آموزشی در دانشگاه بوگازیچی زبان انگلیسی است.

دانشگاه بوگازیچی (Bogazici University)

    •    دانشگاه سبانچی (Sabanci University)
هزینه تحصیل: از 15000 دلار آمریکا
دانشگاه سابانچی که در سال 1994 تاسیس شد، آخرین دانشگاه ما در لیست دانشگاه های ارزان ترکیه است. این دانشگاه اولین دانشجویان خود را در سال 1999 ثبت نام کرد و از آن زمان به یک موسسه آموزش عالی معتبر در کشور ترکیه تبدیل شده است.
این دانشگاه همچنین یکی از معدود دانشگاه های کشور ترکیه است که یک برنامه یک ساله بنیان/توسعه را اجرا می کند که به هر دانش آموزی این امکان را می دهد تا قبل از فارغ التحصیلی مهارت های لازم شغلشان را توسعه دهند.
علیرغم قدمت کم، دانشگاه سابانچی که یکی از دانشگاه های ارزان ترکیه است، در بین 500 دانشگاه برتر جهان (بر اساس رتبه بندی QS و Times Higher Education) رتبه بندی شده است و بنابراین یک تجربه دانشگاهی با کیفیت بالا را با یک هزینه تحصیلی نسبتاً پایین ارائه می دهد.

دانشگاه سبانچی (Sabanci University)
 

۵
از ۵
۱۶ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان