هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

 

 هزینه تحصیل در ترکیه به عوامل متعددی از جمله دانشگاه محل تحصیل، امکانات رفاهی دانشگاه اعم از وجود آزمایشگاه های مدرن و سیستم های نوین آموزشی، اساتید مربوطه و برخی از عوامل دیگر بستگی دارد.

 به طور کلی هزینه تحصیل در ترکیه با توجه به دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه متفاوت بوده و برای هر رشته نیز فرق می کند. برخی دانشگاه های ترکیه دارای رتبه بندی بالایی هستند که جزو دانشگاه های برتر می باشند، در میزان هزینه تحصیل در ترکیه تاثیر مستقیمی دارند. 

علت این تاثیر مربوط به زیرساخت ها و شهرت و اعتبار موجود در این دانشگاه ها است. البته گفتنی است که هزینه های زندگی در ترکیه نیز مقدار مشخصی دارد. 

برای مثال هر دانشجو در ترکیه به طور متوسط برای اموری از جمله اقامت، مسکن، مواد غذایی و خوراک و هزینه های مربوط به حمل و نقل، تهیه کتب و جزوه های دانشگاهی در حدود 500 تا 600 دلار برای هر ترم باید هزینه نماید.

شایان ذکر است که هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشگاه های دولتی در حدود 6 تا 47 هزار لیر در سال می باشد و برای دانشگاه های خصوصی، این هزینه در حدود 96 تا 113 هزار لیر در سال می باشد

 البته گفتنی است تحصیل در رشته های مختلف از جمله پزشکی و دندان پزشکی و برخی رشته های مهندسی  دارای هزینه های زیادی است که هر دانشجو بایستی این هزینه ها را در نظر بگیرد.

 همچنین هزینه تحصیل در ترکیه برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری نیز متفاوت است. دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به صورت تخصصی بوده و در نتیجه هزینه های مجزایی از جمله پایان نامه و تحقیقات میدانی و....  نیز خواهد داشت. 

ذکر این نکته الزامی است که علت تفاوت هزینه در دانشگاه های خصوصی و دولتی مربوط به عوامل مختلفی از جمله خوابگاه و محل سکونت، امکانات دانشگاهی و رتبه بندی آن، موقعیت جغرافیایی و قدمت دانشگاه مورد نظر، تنوع رشته های موجود در دانشگاه و بسیاری از عوامل دیگر می باشد. 

معمولا دانشگاه های دولتی موجود در شهرستان های ترکیه خیلی ارزان تر از سایر دانشگاه ها می باشند و در برخی از این دانشگاه ها، خوابگاه به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. 

C:\Users\emad\Desktop\ویزای-تحصیلی-ترکیه-1.jpg

 


 

همچنین دانشگاه های ترکیه با برگزاری برخی آزمون های تخصصی، اقدام به ارائه بورسیه تحصیلی به دانشجویان نیز می نمایند که مخارج دانشجویان با داشتن بورسیه تحصیلی، بسیار کم یا رایگان می باشد.

 

هزینه تحصیل در ترکیه به چه عواملی بستگی دارد؟

این هزینه ها به عوامل ذیل بستگی داشته و شامل موارد زیر می باشد:

 • دولتی و خصوصی بودن دانشگاه 
 • موقعیت جغرافیایی و امکانات رفاهی دانشگاه 
 • رشته و گرایش و مقطع مورد نظر 
 • معمولا در شهرستان های ترکیه هزینه ها بسیار پایین می باشد ( موقعیت جغرافیایی شهر مورد نظر) 
 • نوع زبان خارجی تحصیلی 

به طور کلی دانشگاه های دولتی و خصوصی هزینه های متفاوتی داشته که این امر به عوامل زیادی بستگی دارد. همچنین موقعیت مکانی دانشگاه و اساتیدی که در این مراکز به تدریس مشغول می باشند، نیز در مقدار هزینه ها موثر می باشد.

اینکه شما با چه زبان خارجی قصد تحصیل دارید( ترکی استانبول یا انگلیسی یا روسی) در میزان هزینه تحصیل در ترکیه شما تاثیر خواهد داشت. معمولا تحصیل زبان انگلیسی و آمریکایی و ایتالیایی گران تر از زبان ترکی استانبولی می باشند. 

 

تقسیم بندی هزینه تحصیل در ترکیه ( دانشگاه های دولتی) 

هزینه دانشگاه های دولتی شامل موارد ذیل هستند:

 • پیرا پزشکی 6000
 • مهندسی 9000
 • دندان پزشکی و داروسازی 17000
 • علوم انسانی 45000
 • پزشکی 46000

 

تقسیم بندی هزینه تحصیل در ترکیه (دانشگاه های خصوصی)

هزینه دانشگاه های خصوصی شامل موارد ذیل هستند:

 • مهندسی 96000
 • پیرا پزشکی 96000
 • علوم انسانی 96000
 • دندان پزشکی و داروسازی 112000
 • پزشکی 133000

 

قابل ذکر است که مبالغ ذکر شده به لیر ترکیه محاسبه شده است.  در حالت کلی هزینه های تحصیل و اقامت در ترکیه به صورت دانشجویی نسبت به سایر کشورها مانند آمریکا و آلمان و انگلیس بسیار مقرون به صرفه می باشد. همچنین دانشگاه های ترکیه از نظر علمی نیز بسیار معتبر بوده و رتبه بالایی در بین دانشگاه های جهان دارند. 

 

C:\Users\emad\Desktop\مدارک-اخذ-ویزا-تحصیلی-ایتالیا-min-1.jpg

 

۵
از ۵
۱۶ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان