satschool logo

۰۲۱ ۲۸۴۲۷۰۶۲

تلفن ایکون
آیکون سرچ

En Route to Future

معرفی دانشگاه غازی (قاضی) ترکیه

معرفی دانشگاه غازی (قاضی) ترکیه

دانشگاه قاضی یکی از بهترین دانشگاه های کشور ترکیه می باشد که هر ساله در بسیاری از رشته های تحصیلی مختلف اقدام به پذیرش دانشجو از سراسر جهان می کند. 
دانشگاه قاضی جزو دانشگاه های دولتی کشور ترکیه بوده و وزارت علوم ایران نیز مدرک اخذ شده از این دانشگاه را تایید می نماید. دانشجویان ایرانی می توانند پس از اتمام تحصیل در دانشگاه قاضی به کشور خودشان بازگشته و با مدرک اخذ شده مشغول به کار شوند.
 علاوه بر وزارت علوم، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز مدرک دانشگاه قاضی ترکیه را قبول دارد. در نتیجه افرادی که در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی و رشته های پیراپزشکی در این دانشگاه تحصیل می کنند، به راحتی می توانند در مراکز درمانی ایران مشغول به کار شوند. 
دانشگاه قاضی ترکیه در آنکارا قرار داشته و از نظر موقعیت مکانی نیز به بسیاری از مراکز خرید، سرویس های حمل و نقل عمومی، مراکز درمانی مختلف و بازار و مراکز اصلی شهری دسترسی لازم را داشته و افراد به راحتی می توانند از این امکانات شهری بهره مند شوند. 
علاوه بر تایید دانشگاه قاضی توسط وزارت علوم و بهداشت ایران، سایر کشورها از جمله کشور آمریکا و اتحادیه اروپا نیز، دانشگاه قاضی را به رسمیت شناخته و مدارک اخذ شده از این دانشگاه مورد تایید آن ها نیز می باشد.
دانشگاه قاضی برای اولین بار به دستور آتاترک در سال 1926 میلادی به عنوان یک مرکز جهت تربیت معلم تاسیس شد. این دانشگاه در طول سالیان دراز اسم های مختلفی داشته است که نهایتا در سال 1982 به صورت رسمی به نام دانشگاه قاضی نام گذاری شد.
دانشگاه قاضی ابتدا به عنوان مرکزی برای تربیت معلمان در نظر گرفته شده بود، سپس با اضافه شدن رشته های تحصیلی جدید و تاسیس دانشکده های جدید، سیستم آموزشی دانشگاه قاضی تغییر کرده و شروع به گسترش دانشگاه از نظر رشته های مختلف تحصیلی و زیرساخت های مورد نظر نمودند.
ایجاد دانشکده مهندسی و معماری، موسسه آموزشی علوم اقتصادی و تجاری و دانشکده های فنی و حرفه ای باعث محبوبیت هر چه بیشتر این دانشگاه شد و بر اعتبار آن نیز افزود. امروزه در حدود 80000 دانشجو از کشورهای مختلف ایران، عراق، نیجیریه، سوئد، ایتالیا، آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. 
 
سیاست کلی دانشگاه قاضی، توجه به مسائل علمی روز و تقویت زیرساخت های موجود جهت رفاه حال دانشجویان و افراد مشغول در این مرکز علمی می باشد. 
وجود دانشگاه قاضی در آنکارا باعث شده است که افراد از موقعیت سیاسی و اقتصادی این شهر استفاده کرده و بعد از اتمام تحصیل نیز، به فکر اخذ اقامت دائم و ادامه زندگی در پایتخت ترکیه باشند.

 

 

تقسیم بندی دانشکده های دانشگاه قاضی 


در زیر به دانشکده ها و موسسات آموزشی موجود در دانشگاه قاضی اشاره کرده و توضیحاتی را در این خصوص می دهیم:

  • دانشکده علوم آموزشی
  • دانشکده پزشکی و دندان پزشکی 
  • دانشکده هنرهای زیبا 
  • دانشکده فنی و مهندسی 
  • دانشکده توریسم 
  • موسسه علوم فنی 
  • مدرسه آموزش عالی زبان های خارجی 

دانشگاه قاضی ترکیه از 21 دانشکده، 4 مدرسه و 11 مدرسه عالی فنی و حرفه ای ،52 مرکز تحقیقاتی مختلف و 7 موسسه آموزشی تشکیل شده است. 
این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه های کشور ترکیه است و دارای رشته های گوناگونی است. این دانشگاه از اساتید با تجربه و دارای سوابق علمی حرفه ای برخوردار می باشد. همچنین آزمایشگاه های پیشرفته و به روز برای رشته های مهندسی و فنی، امکانات آموزشی مختلف و مجهز و بسیاری از زیرساخت های دیگر در این دانشگاه وجود دارند.
 دانشگاه قاضی آنکارا در زمینه رشته پزشکی بسیار معروف بوده و جزو دانشگاه های برتر جهان محسوب می شود. 
بیمارستان اصلی دانشگاه باعث شده است که بسیاری از پزشکان و جراحان متخصص در زمینه های مختلف در این محیط گرد هم آیند و دانشجویان به راحتی می توانند به صورت عملی در کلاس های پزشکی شرکت کرده و تجربه کافی در این زمینه را توسط اساتید پزشکی برتر کسب نمایند. 
برای ورود به این دانشگاه بایستی به برخی نکات و شرایط توجه نمایید. این دانشگاه در برخی رشته ها اقدام به پذیرش به صورت بورسیه تحصیلی می نماید. قابل ذکر است که بورسیه ارائه شده توسط دانشگاه محدودیت زمانی داشته و بایستی از نظر سنی و رتبه و معدل و برخی شرایط دیگر، بررسی های لازم صورت بگیرد. 

دانشگاه قاضی آنکارا از امکانات تحصیلی و رفاهی خوبی برخوردار است

 


زمان ثبت نام در بورسیه تحصیلی دانشگاه قاضی از اوایل دی تا اواخر اسفند می باشد. تعداد کل دانشجویان موجود در این مرکز در حدود 77 هزار نفر می باشد که نزدیک به 1500 نفر از این تعداد، از منطقه آسیای میانه می باشند. همچنین این دانشگاه در حدود 3000 استاد و هیئت علمی داشته و در مقاطع تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری) در حدود 5000 نفر مشغول به تحصیل در این دانشگاه می باشند.
 ذکر این نکته لازم است که دانشگاه قاضی آنکارا جزو 500 دانشگاه برتر جهان بوده و از نظر رتبه بندی دانشگاه ها نیز در سطح بالایی قرار دارد. در این دانشگاه انواع نمایشگاه های تجاری و اقتصادی، پزشکی، جشنواره های مختلف گردشگری و همایش های علمی و فرهنگی گوناگونی برگزار می گردد و دانشجویان می توانند از این همایش ها استفاده نمایند. 
این دانشگاه دارای کتابخانه مرکزی بسیار خوبی است که بیش از 150 هزار کتاب، 62 هزار مجله مختلف علمی و 10 هزار پایان نامه و مقاله علمی نیز دارد. همچنین کتابخانه مجازی این دانشگاه نیز بسیار وسیع بوده و می توانید به صورت اینترنتی به پایگاه های علمی مجلات و مقالات جهانی دانشگاه های مختلف دسترسی داشته باشید. 


از نظر امکانات و زیرساخت های ورزشی نیز دارای دو سالن ورزشی برای رشته های فوتبال، بسکتبال، پرورش اندام و برخی از موارد دیگر می باشد.

 

هزینه های تحصیل در دانشگاه قاضی


هزینه های تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه قاضی شامل موارد ذیل می باشند:
    رشته پزشکی در حدود 23 تا 31 هزار لیر 
    دندان پزشکی و داروسازی در حدود 8400 لیر 
    رشته های مهندسی و فنی در حدود 4500 تا 6200 لیر 
    رشته تربیت بدنی در حدود 3100 لیر 
به طور کلی رشته های متفاوت هزینه های مجزایی نیز دارند. البته ذکر این نکته الزامی است که زبان تحصیلی نیز در میزان هزینه های شما موثر خواهد بود. برای مثال اگر شما بخواهید در رشته پزشکی با زبان ترکی استانبولی درس بخوانید، بایستی در سال حدود 23 هزار لیر ترک پرداخت نمایید. 
گفتنی است که تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی هزینه بیشتری نسبت به زبان ترکی استانبولی دارد. این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان خارجی آزمون یوس را برگزار می نماید. 

 
دانشگاه قاضی آنکارا دارای 21 دانشکده،4 مدرسه و 52 مرکز تحقیقاتی می باشد


آزمون های لازم جهت ورود به دانشگاه قاضی


این آزمون ها برای افراد خارجی و افراد ترکیه ای متفاوت بوده و شامل موارد ذیل می باشد:

 

 

  • افراد خارجی باید آزمون یوس بدهند
  • افراد ترکیه ای نیز بایستی آزمون اس ای تی (sat) را با موفقیت بگذرانند.

 

آزمون یوس یک آزمون جامع برای افرادی است که جزو اتباع خارجی بوده و برای ورود به دانشگاه قاضی آنکارا باید این آزمون را بدهند.
 آزمون یوس متشکل از سوالات هوش، ریاضیات و هندسه تشکیل شده است که به زبان ترکی استانبولی می باشد و حداکثر نمره این آزمون 100 می باشد.
 باید به این نکته توجه نمایید که دانشگاه های ترکیه، آزمون یوس را به صورت متفاوت برگزار می کنند و نحوه برگزاری و تخصیص و بخش بندی سوالات نیز با توجه به سیاست های کلی دانشگاه مورد نظر تعیین می شود. در واقع شما با قبول شدن در آزمون یوس، می توانید وارد دانشگاه قاضی شوید. 
زمان ثبت نام در این آزمون برای افراد خارجی، فروردین ماه می باشد و معمولا در بازه زمانی اردیبهشت تا تیر ماه نیز این آزمون برگزار می شود. برای شرکت در این آزمون بایستی مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم خود را اخذ کرده و ترجمه نمایید. 
در مورد امکانات دانشگاه باید بگوییم که این دانشگاه دارای خوابگاه های بزرگی در مرکز شهر می باشد که همواره وسایل حمل و نقل عمومی از مسیر خوابگاه عبور می نمایند و سرویس های مشخصی برای این امر تدارک دیده شده است. همچنین این خوابگاه ها به علت قرار گرفتن در مرکز شهر، دسترسی بسیار راحتی به مغازه ها و مراکز خرید، فروشگاه های مختلف، مراکز درمانی و بسیاری از اماکن ضروری شهری دارند.
 

۵
از ۵
۱۸ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat