هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه چقدر است؟

تحصیل رشته داروسازی در ترکیه چه شرایطی دارد؟

ترکیه یکی از کشور های دوست و همسایه ایران است که می توان به صورت هوایی و زمینی به آن سفر کرد امروزه به دلیل جذابیت های گردشگری بیشمار ترکیه همچنین فاصله کم بین دو کشور و نزدیکی ارزش پولی ترکیه به ریال ایران، سفر به این کشور مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته است.


در ایران، رشته های زیر مجموعه علوم تجربی طرفداران بسیاری دارند و هر ساله رقابت بزرگی به نام کنکور برای پذیرش دانشجویان در تمام رشته ها صورت می پذیرد، به دلیل سختی پذیرش دانشجویان به واسطه کنکور در رشته های علوم تجربی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و غیره، بسیاری از جوانان برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می کنند تا بتوانند در رشته دلخواه خود تحصیل کنند که ما در این مطلب به تحصیل رشته داروسازی ترکیه می پردازیم، در سال های اخیر کشور ترکیه برای تحصیل در این رشته ها مورد توجه بسیاری از ایرانیان قرار گرفته که هم به دلیل سطح بالای آموزش کشور ترکیه و بدون کنکور بودن پذیرش یکسری از دانشگاه ها است و هم به دلیل هزینه کمتر ایجاد شده برای دانشجو به دلیل نزدیکی ارزش لیر ترکیه و ریال ایران، یکی از مزایای دیگر که مورد توجه علاقه مندان این رشته ها قرار گرفته هزینه کم رفت و آمد بین دو کشور است که باعث می شود دانشجو بتواند به دفعات زیاد در سال به ایران سفر کند و با خانواده خود دیدار کند همچنین نزدیکی فرهنگ دو کشور یکی از عواملی است که زندگی ایرانیان در این کشور را آسان کرده.
 

رشته داروسازی ترکیه


رشته داروسازی ترکیه

لازم به ذکر است که سیستم آموزش ترکیه از سال دو هزار و یک به سیستم آموزش اتحادیه اروپا پیوست به همین دلیل تمام مدارک تحصیلی صادره از این کشور در تمام کشور های اروپایی دارای اعتبار است و مورد تایید اتحادیه اروپا است، به همین دلیل دانشگاه های ترکیه همکاری علمی قابل توجه ای با سایر دانشگاه های برتر دنیا دارند که فرصت تحقیقاتی بی نظیری را برای آنها فراهم می کند و بسیاری از اساتیدی که در دانشگاه های ترکیه تدریس می کنند، اساتید بین المللی از کشور های آمریکایی و اروپایی هستند.

 

تحصیل رشته داروسازی در ترکیه چگونه است؟

رشته داروسازی از بازار کار بی نظیری در ایران و جهان برخوردار است، این رشته با هدف تربیت پزشکانی با توانایی تشخیص خواص دارویی مواد به وجود آمده که کمک می کند جامعه پزشکی به طور روزافزون به سمت تامین سلامت جامعه گام بردارد.
تحصیل دراین رشته باعث می شود کشور نتنها نیاز به وارد کردن دارو ها نداشته باشد بلکه در راستای صادر کردن آن قدم بردارد.
دوره تحصیل در این رشته بین پنج و نیم الی شش سال برای متقاضیان به طول می انجامد که در این مدت درسهایی مربوط به تولید و ساخت دارو، همچنین بررسی وضعیت دارو در بدن انسان و غیره را می گذرانند.
یکی از مهمترین ملزومات تحصیل داروسازی در ترکیه علاقه مندی به تحقیق و پژوهش است زیرا داروهایی که امروزه در بازار مشاهده می کنیم حاصل تلاش بی وقفه داروسازان در تحقیق و پژوهش است.
داوطلبان رشته داروسازی ترکیه بهتر است زیست، شیمی و فیزیک قوی داشته باشند زیرا این رشته ترکیبی از علوم پایه و بالینی است.
زبان انگلیسی خوب یکی از مواردی است که به تحصیل دانشجویان رشته داروسازی کمک شایانی می کند زیرا بسیاری از کتب در این رشته به زبان انگلیسی نوشته شده اند.
در دانشگاه های ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی تدریس می شود یعنی اگر شما به زبان ترکی آشنایی ندارید تنها با تسلط به زبان انگلیسی می توانید وارد دانشگاه های ترکیه شوید.

 

رشته داروسازی ترکیه

 


رشته داروسازی ترکیه

تحصیل در رشته داروسازی ترکیه شرط سنی ندارد و حتما لازم نیست دیپلم علوم تجربی داشته باشید بلکه با دیپلم رشته ریاضی نیز می توانید به تحصیل رشته داروسازی ترکیه بپردازید، بعد از دریافت مدرک داروسازی در ترکیه می توانید برای کار یا ادامه تحصیل به تمام کشور های اروپایی و آمریکا بروید، البته بسیاری از متقاضیان داروسازی در ترکیه می خواهند پس از پایان تحصیل برای کار به کشور ایران بازگردند، خبر خوب این است که بسیاری از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.
متقاضیان تحصیل رشته داروسازی ترکیه پس از اخذ پذیرش دانشگاه مقصد باید یا در آزمون زبان انگلیسی و یا در آزمون زبان ترکی شرکت کنند پس از دریافت نمره قبولی می توانند به تحصیل در رشته داروسازی ترکیه مشغول شوند.
نام آزمون انگلیسی که در دانشگاه های ترکیه برگزار می شود SAT و نام آزمون زبان ترکی YOS است.


مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته داروسازی ترکیه:


·        مدرک قبولی در آزمون SAT و یا مدرک قبولی در آزمون YOS
·        اصل پاسپورت و کپی پاسپورت
·        دو قطعه عکس 4*3
·        ترجمه رسمی کارت ملی و ترجمه رسمی شناسنامه
·        اصل و ترجمه مدارک تحصیلی شخص


اغلب دانشگاه هایی که بدون کنکور دانشجو پذیرش می کنند خصوصی هستند یعنی متقاضیان باید شهریه تحصیل خود را پرداخت کنند که با توجه به سطح دانشگاه و شهری که دانشگاه در آن قرار دارد مبالغ متغیر است، لازم به ذکر است متقاضیان رشته داروسازی ترکیه باید معدل متوسط یا بالایی در دیپلم داشته باشند، برخی از دانشگاههای ترکیه داشتن مدرک آیلتس و یا تافل را برای دانشجویان الزامی کرده اند.
یکی از امکانات بسیار عالی که دولت ترکیه برای دانشجویان قائل شده برخورداری آنها از تخفیف در استفاده وسایل نقلیه عمومی با استفاده از کارت دانشجویی و همچنین رایگان بودن درمان در برخی مراکز درمانی ترکیه با ارائه بیمه دانشجویی است که مزیت بزرگی برای دانشجویان است.


یکی از موارد دیگر که می توان به آن اشاره کرد بورسیه تحصیلی است که دولت کشور ترکیه به طور محدود برای متقاضیان واجد شرایط در نظر میگیرد یعنی اکر شما واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه باشید به آن طریق نیز برای پذیرش می توانید اقدام کنید.


پذیرش برخی از دانشگاه های خصوصی ترکیه شامل بورسیه سی الی هفتاد درصد می باشد.
اگر در رشته داروسازی ترکیه پذیرش شوید ابتدا باید یکسال را در کالج دانشگاه بگذرانید سپس مشغول به تحصیل شوید.
لازم به ذکر است زمان اقدام برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های ترکیه از ابتدای تیر ماه تا اواخر مهر ماه است.
 

۵
از ۵
۱۷ مشارکت کننده