سیستم نظام آموزش عالی ترکیه چگونه است؟

سیستم نظام آموزش عالی ترکیه چگونه است؟

 

در سال 1981 بر اساس قوانین جدید آموزش عالی، ساختار مدیریتی نظام آموزش عالی در ترکیه به طور کامل بازسازی شد. بر این اساس سیستم نظام آموزش عالی ترکیه متمرکز شد و تمامی موسسات آموزش عالی به شورای آموزش عالی متصل شدند. پس از این تجدید ساختار، تمامی موسسات آموزش عالی به عنوان دانشگاه به فعالیت خود ادامه دادند.
 

نظام آموزش عالی ترکیه در سراسر کشور گسترش یافت، درخواست برای آموزش عالی متمرکز شد و امتحان دانشگاه مرکزی و محل استقرار معرفی شد. نخستین دانشگاه بنیادی غیر انتفاعی در ترکیه علاوه بر دانشگاه های دولتی برای تمامی دانشجویان در سال 1986 دوره های آموزشی را برگزار کرد. از سال 2012 آموزش اجباری در ترکیه 12 سال به طول می انجامد و به سه مرحله آموزش ابتدایی، تحصیلات ابتدایی  و آموزش متوسطه طبقه بندی شده است. آیا می دانید سیستم نظام آموزش عالی ترکیه چگونه است؟

 


آموزش پیش دبستانی


آموزش پیش دبستانی دوره ای از سیستم نظام آموزش عالی ترکیه را شامل می شود که مختص کودکان در گروه سنی 3 تا 5 سال است که به سن تحصیلات اجباری نرسیده اند. شرکت در این دوره برای دانش آموزان به صورت کاملا اختیاری است.

 


آموزش ابتدایی


این دوره از نظام آموزش عالی ترکیه نیز شامل آموزش و تربیت کودکان در گروه سنی 6 تا 10 سال می باشد. آموزش ابتدایی برای تمامی شهروندان اجباری است. این برنامه در مدارس دولتی به صورت رایگان برگزار می شود و 4 سال به طول می انجامد.

 


دبستان


این دوره از نظام آموزش عالی ترکیه شامل آموزش و تربیت کودکان در گروه سنی 10 تا 14 سال می باشد. آموزش ابتدایی برای تمامی شهروندان اجباری می باشد. این برنامه در مدارس دولتی به صورت رایگان برگزار می شود و چهار سال به طول می انجامد. در اواخر این دوره، دانش آموزان با دبیرستان های علوم پایه و فنی و حرفه ای و انواع شغل آشنا خواهند شد و برای حضور در آن ها آماده می شوند. اطلاعات جامع در این دوره به تمامی دانش آموزان به طور کامل ارائه می شود.
 


آموزش متوسطه


این دوره از سیستم آموزش عالی ترکیه نیز دبیرستان هایی با رشته های علوم پایه و فنی و حرفه ای را شامل می شود که برای کودکان 14 تا 17 سال در نظر گرفته شده است و تقریبا 4 سال به طول می انجامد. تحصیلات متوسطه نیز برای تمامی شهروندان اجباری می باشد و این دوره در مدارس دولتی به صورت رایگان برگزار می شود.

 

تحصیلات عالی


تحصیلات عالی


پس از این که دانش آموزان از دبیرستان فارغ التحصیل شدند می توانند در دوره های آموزش عالی ثبت نام کنند که این دوره با سیستم بولونیا مطابقت و سازگاری دارد.
 


دانشکده یا کالج


دانشکده یا کالج بخشی از سیستم نظام آموزش عالی ترکیه، تحقیقات و انتشارات علمی را شامل می شود. ممکن است برنامه ها و بخش های مختلف نیز به آن مربوط باشند. دانش آموزان در پایان برنامه آموزشی که حداقل 4 سال به طول می انجامد موفق به اخذ مدرک کارشناسی می شوند.

 


تحصیلات تکمیلی


در این موسسه و دانشگاه های مربوط به تحصیلات تکمیلی، تحقیقات علمی و برنامه های کاربردی اجرا می شوند. موسسات تحصیلات تکمیلی اغلب مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا را به دانشجویان ارائه می دهند.

 

موسسات 4 ساله


این موسسات نظام آموزش عالی ترکیه با آموزش برای حرفه خاص سر و کار دارند. تحصیلات در این موسسات اغلب برای مدت زمان هشت ترم یا 4 سال به طول می انجامد.

 


هنرستان


هنرستان ها موسسات آموزش عالی هستند که در آن هنرمندان برای موسیقی و هنرهای نمایشی آموزش دریافت می کنند. تحصیلات در این موسسات نیز هشت ترم و یا 4 سال به طول می انجامد.


آموزشگاه های فنی حرفه ای پس از دوران متوسطه


این موسسات آموزش عالی با هدف آموزش ظرفیت انسانی در مشاغل خاص و ارائه آموزش به آنها تاسیس شدند. تحصیلات در این موسسات نیز به مدت چهار ترم به طول می انجامد و آموزش های لازم به دانشجویان ارائه می شود. 

 

مرکز تحقیقات و برنامه های کاربردی


مرکز تحقیقات و برنامه های کاربردی

موسسه آموزش عالی که به منظور رفع نیازهای مطالعاتی کاربردی در زمینه های مختلف و ارائه فعالیت های مقدماتی و حمایتی برای زمینه های مختلف حرفه ای تاسیس شده اند. هدف این موسسات اغلب حمایت از آموزش و پرورش در موسسات آموزش عالی، انجام تحقیقات و مطالعات کاربردی می باشد.
 


آشنایی با مدارک مهم سیستم نظام آموزش عالی ترکیه


مدرک کاردانی

این مدرک پس از اتمام برنامه تحصیلی دوساله به دانشجویان اعطا می شود. برنامه های مقطع کاردانی اغلب توسط دانشگاه ها و بنیاد مدارس حرفه ای پس از دوران متوسطه به دانشجویان ارائه می شود. برخی از برنامه های آموزش از راه دور نیز در این مقطع در دسترس هستند. برنامه های مقطع کاردانی ممکن است به دوره زمانی همزمان با کار کردن نیاز داشته باشند.


مدرک کارشناسی

پس از اتمام دوره چهار ساله به دانشجویان ارائه می شود. مدت تحصیل برای رشته های دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی در این مقطع تحصیلی پنج ساله و دوره پزشکی نیز شش ساله می باشد. لازم به ذکر است که مدارک تحصیلی در این چهار رشته معادل مدرک کارشناسی ارشد محسوب می شوند.

 


برنامه کارشناسی ارشد

برنامه آموزشی دو ساله که پس از اتمام آن مدرک کارشناسی ارشد هنر و یا علوم پایه به دانشجویان اعطا می شود. لازم به ذکر است که دو نوع برنامه کارشناسی ارشد وجود دارد که در برخی از رشته ها باید در پایان دوره آموزشی پایان نامه ارائه شود اما در برخی از رشته ها این گونه نیست و به ارائه پایان نامه نیازی نخواهید داشت. برنامه کارشناسی ارشد با پایان نامه برنامه آموزشی دو ساله می باشد که به طور کلی شامل دوره هایی با حداقل 120 واحد می باشد و در پایان دانشجو باید پایان نامه را نیز ارائه دهد. برنامه های بدون پایان نامه نیز باید در طول یک یا یک سال و نیم تکمیل شوند و برای تکمیل دوره های تحصیلات تکمیلی اغلب به پاس کردن 90 واحد و یک پروژه نیاز دارند.


سیستم نظام آموزش عالی ترکیه از سیستم نظام آموزش عالی آمریکا مدل سازی شده است از این رو برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در این کشور باید دو سال در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید. با توجه به مکان و هدف شما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ترکیه برای ادامه تحصیل شما راهی موفقیت آمیز خواهد بود.

 


مدرک مقطع دکترا

به طور معمول یک برنامه هشت ترمه است که در نهایت مدرک دکترا به شما اعطا خواهد شد. این دوره از سیستم نظام آموزش عالی ترکیه شامل 180-240 واحد، آزمون مهارت، پیشنهاد پایان نامه، پایان نامه و دفاع شفاهی از آن می باشد. پس از اتمام موفقیت آمیز کار دوره و امتحان مهارت دانشجویان باید پایان نامه خود را ارائه دهند و در مقابل کمیته نظارت به صورت شفاهی از آن دفاع نمایند.
از دیگر مدارک سیستم نظام آموزش عالی ترکیه می توان به تخصص در برنامه های پزشکی و تسلط در امور هنری اشاره نمود.
 

۵
از ۵
۱۳ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان