آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟

آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟ آیا با این آزمون آشنایی دارید؟ آیا می دانید کاربرد این آزمون چیست؟ اگر می خواهید راجع به این آزمون اطلاعات کافی داشته باشید می توانید با ما همراه شوید. آزمون یوس هم مانند آزمونهای دیگر ورودی است که دانشگاهها برای ورود دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند.  البته این آزمون مختص دانشگاههای ترکیه است. سوالات آن شامل گزینه های متنوعی مانند سوالات هوش ریاضی، هوش منطقی، زبان ترکی و مهارت هاست.

 

(آزمون یوس برای چه رشته هایی است)

                                 

رشته های آزمون یوس کدامها هستند؟

منظور از رشته های آزمون یوس، یعنی رشته های دانشگاهی که برای ورود به آنها نیاز به گذراندن این آزمون مهم را دارید. اگر در این آزمون نمره قبولی را کسب نمایید می توانید در رشته های متنوعی مانند دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، رشته های مهندسی و هنر، حقوق، علوم انسانی، روانشناسی، معماری و دامپزشکی و مدیریت در کشور ترکیه ادامه تحصیل دهید.
اکثر دانشگاههای معتبر دولتی ترکیه، برای پذیرش دانشجویان غیرترک زبان خود این آزمون را برگزار می کنند. دانشجویان فارسی زبان هم باید در این آزمون شرکت نمایند. خوشبختانه هر سال در چند دانشگاه این آزمون برگزار می شود. اگر شما موفق به کسب نمره قبولی در آزمون یوس شدید، نتیجه این آزمون بین 1 تا 2 سال معمولا معتبر است. (البته بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد)
رشته های آزمون یوس و هزینه شرکت در آن
موضوع اصلی مقاله ما ( آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟) اما در این میان می خواهیم به برخی از جزئیات در رابطه با این آزمون هم بپردازیم. مساله مهمی که در این رابطه شاید برای شما هم بوجود بیاید، هزینه ای است که برای شرکت در این آزمون باید پرداخت کنید. چون این آزمون را دانشگاههای مختلف ترکیه می توانند برگزار کنند و حتی سطح سوالات آنها با یکدیگر هم می تواند تفاوت داشته باشد، بنابراین هزینه شرکت در این آزمون، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت خواهد بود. 
 

 

چه سوالاتی در این آزمون مطرح می شود؟

رشته های آزمون یوس، در نوع سوالات این آزمون تاثیری ندارد. به عبارت دیگر شما چه بخواهید وارد رشته های پزشکی شوید و چه بخواهید حقوق بخوانید، در این آزمون و نوع سوالات آن تفاوتی ایجاد نمیکند. در حقیقت سوالات مطرح شده در این آزمون به سنجش موارد کلی مانند هوش و زبان ترکی می پردازد و از رشته ای به رشته دیگر فرقی نخواهد کرد.
سوالات این آزمون، دو بخشی است. بخش اول مربوط به تحلیل ها و آنالیزهای ریاضی مانند هندسه و هوش ریاضی، و بخش دوم مربوط به آشنایی با زبان ترکی است. البته برای پاسخگویی به سوالات علاوه بر زبان ترکی، زبان انگلیسی و روسی و عربی و فارسی هم وجود دارد. اما پاسخ به زبان ترکی دارای اهمیت ویژه ای است.
 پاسخگویی به زبان ترکی برای آن دسته از دانشجویانی که قرار است در دانشگاههای ترک زبان تحصیل کنند مهم است. اگر می خواهید در دانشگاهی که زبانی به غیر از ترکی در آن تدریس می شود ادامه تحصیل دهید، با همان نمره آزمون تافل یا آیلتس می توانید ثبت نام کنید.

 


 

 


این آزمون از 100 نمره محاسبه می شود و دارای نمره منفی است. (به ازای هر 4 سوال غلط، یک جواب صحیح حذف خواهد شد) همانطور که قبلا هم گفتیم اگر می خواهید در دانشگاه غیر ترک زبان تحصیل کنید، نیازی نیست به سوالات زبان ترکی این آزمون جواب دهید.
زمان ثبت نام برای شرکت در این آزمون (رشته های آزمون یوس)
برای پذیرش در رشته های آزمون یوس، زمان ثبت نام را نباید از دست بدهید. البته با توجه به اینکه آزمون یوس در چندین دانشگاه ترکیه و در تاریخ های متفاوتی برگزار می شود، نباید شما فقط یک تاریخ خاص را در نظر بگیرید! بلکه برای اطلاع از زمان دقیق برگزاری آزمون یوس، بهتر است به شکل منظم به وب سایت دانشگاه مد نظر خود مراجعه داشته باشید.
برای ثبت نام و ادامه تحصیل در رشته های آزمون یوس، شما باید تاریخ فروردین ماه هر سال را در نظر داشته باشید. معمولا زمان ثبت نام در این ماه صورت می گیرد. اما زمان برگزاری آزمون متغیر است. این زمان بین دانشگاههای مختلف ترکیه می تواند بین اردیبهشت ماه تا تیرماه متغیر باشد. جواب نهایی این آزمون هم با توجه به زمان برگزاری، معمولا دو تا 3 هفته بعد در وبسایت آن دانشگاه قرار می گیرد.
برای شرکت در آزمون یوس چه شرایطی باید داشته باشیم؟
برای ورود به رشته های آزمون یوس، مثل رشته های پزشکی، مهندسی و حقوق و... یکی از مهمترین شرایط بین المللی بودن دانشجوست. به عبارتی دانشجو نباید تبعه ترکیه باشد. شرط دومی نیز وجود دارد. اینکه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی گرفته باشید یا در حال تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی باشید.
قبلا هم چندین بار ذکر شد که شرکت در این امتحان برای پذیرش در دانشگاههای خاصی است. بسیاری از دانشگاههای ترکیه هم هستند که برای ورود و ثبت نام در آنها نیازی به شرکت در این آزمون را ندارید. شما اگر تسلط کافی به زبان ترکی ندارید، مهم نیست. می توانید به سوالات این آزمون با زبان انگلیسی و روسی و ...هم پاسخ دهید. اما اگر دانشگاه مقصد شما ترک زبان است، حتما باید به سوالات زبان ترکی آزمون یوس هم پاسخ دهید.


 
آزمون یوس در ایران (آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟)

برخی از دانشگاههای داخل ایران؛ برای دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در رشته های آزمون یوس را دارند، شرایطی را فراهم کرده اند که دانشجویان بتوانند در داخل ایران در این آزمون شرکت کنند و نیازی به عزیمت به ترکیه نداشته باشند. از جمله دانشگاههایی در تبریز، تهران و ارومیه.
این آزمون بدون توجه به محدودیت سنی برگزار می شود. اما مطلب مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که برخی رشته ها و برخی دانشگاهها برای ورود، شرط سنی را لحاظ کرده اند. از این نظر ثبت نام و شرکت در آزمون یوس با توجه به سن شما، می تواند اهمیت پیدا کند. 

 


کلام آخر


پاسخ به سوال آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟ مهمترین علت نگارش این مقاله بوده است. ما متوجه شدیم که برای ورود به برخی از دانشگاههای مهم و دولتی ترکیه، باید دانشجویان خارجی در آزمونی به نام یوس شرکت کنند. معمولا برای ورود به رشته های پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی و هنر، در این دانشگاهها، حتما باید یک دانشجوی خارجی آزمون یوس را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد.

۴
از ۵
۳ مشارکت کننده