دانلود نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه (سرفصل‌ها و منابع سوالات)

نمونه سوالات آزمون YOS ترکیه

سرفصلهای آزمون یوس شامل  چه مباحثی است؟

اگر مشتاق ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه باشید مسلما با آزمون یوس ترکیه آشنایی دارید. این آزمون شامل 80 سوال است که 45 تای آنها مربوط به هوش بوده و 35 سوال به مباحث هندسه و ریاضیات اختصاص دارد. سوالات آزمون یوس در سه بخش اصلی دسته بندی می شود: سوالات هوش- سوالات ریاضی –سوالات هندسه. برای قبولی در آزمون باید با نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه کاملا آشنا باشید.

 

جهت مشاهده لینک‌های دانلود سوالات به تفکیک سال به سال کلیک کنید

 

برخلاف تصور خیلی از افراد آزمون یوس چندان هم دشوار نیست. این آزمون در سطح متوسط طراحی می شود تا دانش آموزان بین المللی با توان متوسط رو به بالا بتوانند نمره قبولی را بدست بیاورند. اگر بتوانید مباحث ریاضیات را به طور کامل مطالعه کرده و تسلط کافی به دست بیاورید، قطعا با نمره خیلی خوبی پذیرفته می شوید. برای شروع مطالعه ابتدا باید سرفصل مباحث مرتبط با سوالات را بدانید. اغلب سوالات ریاضی از ریاضیات 1 و 2 طرح می شوند. مهمترین سرفصلهای آزمون در بخش ریاضیات شامل موارد زیر است:
معادلات و نامعادلات-نسبت و تناسب-توان و رادیکال- منطق- قدر مطلق-مجموعه ها – چند جمله ای ها- مثلثات-تابع ها- مشتق- لگاریتم- مثلثات-اعداد مختلط- تابع درجه دو و سهمی- سری و دنباله-توابع خاص- اصول شمارش- انتگرال و کاربرد آن
 

 

جهت قبولی در دانشگاه های ترکیه همانند سایر موسسات آموزشی دیگر دنیا بایستی آزمون ورودی قبول شوید. آزمون یوس یکی از آزمون های ورودی برای دانشگاه های دولتی کشور ترکیه برای پذیرش داوطلبان از دیپلم متوسطه ( تبعه های خارجی) به رشته های مهندسی تا علوم انسانی ( مدیریت، طراحی لباس و ...)، داروسازی، حقوقی، دندانپزشکی، پزشکی و سایر رشته های پزشکی  به زبانهای انگلیسی و ترکی استانبولی است. این آزمون هر ساله توسط وزارت علوم این کشور، در حوزه های گوناگون برگزار خواهد شد. موضوع مهمی که در رابطه با این آزمون لازم است بدانید اینکه، فقط افراد خارجی ( افرادی که تابعیت کشور ترکیه را نداشته باشند) حق شرکت در این آزمون را دارند. ناگفته نماند برخی از دانشگاه های خصوصی دیگر هم در کشور ترکیه، چنین آزمونی برگزار می نمایند. اما بایستی حد نصاب لازم جهت قبولی ( 50 تا 90 نمره) را کسب نمایید. قبولی در این آزمون علاوه بر اینکه در دانشگاه های دولتی پذیرفته می شوید، بلکه مشمول تخفیف شهریه می شوید.
البته ناگفته نماند یک استثناء هم در این آزمون وجود خواهد داشت، رشته خلبانی می باشد. جهت تحصیل در این رشته بایستی شهروند ترکیه باشید یا در مدرسه های خلبانی کشور ترکیه ثبت نام نمایید.

 

دانلود نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه

 

تست های آزمون یوس از بخش هوش

نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه بخش هوش شامل مبانی تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است. از 80 سوال اصلی آزمون 45 سوال مربوط به مبحث هوش است. البته تعداد این سوالات همیشه ثابت نیست و دانشگاه ها بر مبنای سیاست گذاری هایشان تعداد این نوع تست ها را تعیین می کنند. اما تجربه سال های اخیر آزمون نشان می دهد که سهم بیشتری از کل سوالات به هوش و استعداد اختصاص دارد. مبحث هوش آزمون یوس همانطور که به نظر می آید سطح هوش متقاضی را می سنجد. البته نگران میزان سختی این سوالات نباشید. هوش انتزاعی ویژگی ذاتی است که در اغلب دانش آموزان متوسط به بالای ایرانی وجود دارد. بنابراین می توانند به راحتی به سوالات این مبحث پاسخ دهند. سرفصلهای اصلی این بخش شامل موارد زیر است:
سری های اعداد- یافتن روابط بین اشکال- تاس- قیچی، تقارن، دوران- سودوکو و سایر جداول مرسوم- جدول های اپراتوری- عملیات چهارگانه- نمودار – محیط و مساحت- شمارش مکعب ها-  ترازو- نمودارها
 

سوالات آزمون یوس در بخش هندسه

کمترین تعداد سوالات آزمون یوس مربوط به مبحث هندسه است. خیلی از داوطلبان به دلیل کم بودن سوالات این بخش، آنها را نادیده گرفته یا اهمیت کمی به آن می دهند. به همین دلیل این بخش حالت رقابتی ایجاد کرده و افرادی که تسلط کافی به آن دارند، نمره بهتری می گیرند و شانس قبولی شان بالاتر می رود. تعداد سوالات آزمون یوس در بخش هندسه بین 5 تا 10 سوال است. با تسلط کافی به سرفصلهای زیر می توانید به سوالات این مبحث پاسخ داده و در رقابت جلو بیفتید. خطوط موازی و مورب- زاویه ها- چهار ضلعی ها ( ذوزنقه، متوازی الاضلاع، مربع،  مستطیل)-دایره- چندضلعی ها ( اشکال دارای بیش از چهار ضلع)- خط، صفحه ، دایره- بردارها – هندسه فضایی


منابع نمونه سوالات آزمون یوس ترکیه 

شما برای قبولی در آزمون یوس ترکیه منابع مختلفی در اختیار دارید که مهم ترین آنها مجموعه کتابهای پوزا و متروپل است. اما برای بالاتر بردنشانس موفقیت در وهله اول باید با دانلود نمونه سوالات آزمون yos ترکیه با مدل تست های آزمون در سالهای اخیر آشنا شوید.
 

 

برای دانلود فایل هر کدام از نمونه سوالات آزمون YOS ترکیه رو تیترهای زیر کلیک کنید

 

دانلود نمونه سوالات آزمون یوس 2020

 

دانلود نمونه سوالات آزمون یوس 2019

 

دانلود نمونه سوالات آزمون یوس 2018

 

دانلود نمونه سوالات آزمون یوس 2017

 

دانلود نمونه سوالات آزمون یوس 2016

 

 

سوالات متداول درباره آزمون یوس ترکیه

 

+ آزمون yos برای چه کسانی طراحی شده؟

- این آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه، فقط برای متقاضیان خارجی‌(اتباع غیر ترکی و  بین المللی) طراحی شده است و هر دانشگاه به صورت جداگانه آزمون یوس را برگزار می کند.

 

+ شرایط ثبت نام در آزمون یوس چگونه است؟

- نظام آموزشی کشور ترکیه و ایران به طور تقریبی مشابه هستند. با توجه به این موضوع افراد متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه باید مدرک دیپلم خود را اخذ کرده و مقطع پیش دانشگاهی را گذرانده باشند.

 

+‌ تحصیل در ترکیه به چه زبانی صورت می‌گیرد؟

دانشگاه های ترکیه امکان ارائه ی دروس به زبان انگلیسی را برای دانشجویان خارجی خود فراهم می کنند. از این رو نیازی به تسلط کامل به زبان ترکی نمی باشد. البته برای اخذ پذیرش از دانشگاه هایی که کلاس های خود را به زبان انگلیسی برگزار می کنند ملزم به ارائه ی مدرک آیلتس یا تافل هستید. در نظر داشته باشید که برای ورود به سایر دانشگاه های ترکیه باید آشنایی نسبی با زبان این کشور داشته باشید.​​​

۵
از ۵
۷ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان