آزمون یوس پزشکی

آزمون یوس پزشکی

کشور ترکیه یکی از کشور هایی است که با برخورداری از مراکز عالی آموزشی و دانشگاه ها در تلاش برای ارتقاء سطح آموزش داوطلبان و همچنین ارائه بهترین خدمات در حیطه آموزشی برای آن ها می باشد.
آزمون یوس یک نوع آزمون ورودی برای پذیرش متقاضیان بین المللی در دانشگاه های معتبر ترکیه است. به عبارتی آزمون یوس یک معیار اصلی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه های ترکیه می باشد. لازم به ذکر است این آزمون فقط مختص دانشجویان خارجی می باشد و متقاضیانی که از تابعیت کشور ترکیه بهره مند هستند، اجازه شرکت در آزمون را ندارند. مدت زمان اعتبار آزمون یوس دو سال است. چنانچه شخصی موفق به کسب نمره قبولی در آزمون شده باشد اما بلافاصله اقدام به ثبت نام در دانشگاه ترکیه نکند، فقط به مدت دو سال فرصت ثبت نام دارد. در غیر اینصورت باید مجددا اقدام به شرکت در آزمون نماید.


ممکن است بپرسید چه کسانی می توانند در آزمون یوس شرکت کنند. در حقیقت همه افرادی که بالای 16 سال سن دارند می توانند در این آزمون شرکت کنند. ناگفته نماند اتمام تحصیلات دوره دبیرستان یکی از شرایط اساسی و مهم شرکت در این آزمون می باشد. در نتیجه افرادی که دوره دبیرستان را گذرانده و بالای 18 سال سن دارند، شرایط مناسب برای شرکت در آزمون یوس را دارند.
تا انتهای متن با ما همراه باشید تا از شرایط آزمون یوس مطلع شوید و همچنین آگاهی لازم  را در مورد این آزمون معتبر کسب نمایید.

 


رشته های موجود در آزمون یوس

همانطور که عنوان شد آزمون یوس یک معیار جهت پذیرش دانشجویان در دانشگاه های ترکیه می باشد. با اعلام نتایج این آزمون و میزان درصد قبولی، دانشجویان می توانند در رشته های مختلف و در مقاطع کاردانی و همچنین کارشناسی در کشور ترکیه درخواست پذیرش دهند. داوطلبان می توانند در رشته های مختلفی اعم از
•    پزشکی
•    حقوق
•    مهندسی
•    هنر های زیبا 
•    طراحی لباس
•    مدیریت
•    داروسازی
•    بینایی سنجی
•    پیراپزشکی
و... اقدام به تحصیل نمایند. 

 

آزمون یوس پزشکی

 

همانطور که می دانیم امروزه رشته پزشکی یکی از پرطرفدار ترین رشته های دانشگاهی است که روز به روز متقاضیان آن زیاد می شوند. این رشته جزو 5 رشته پرطرفدار در شمار زیادی از کشور ها بشمار میرود. با توجه به شرایط سخت پذیرش این رشته پرطرفدار در دانشگاه های داخل کشور، مهاجرت تحصیلی و تحصیل آن در دانشگاه های خارج از کشور ملاک تعداد زیادی از متقاضیان است. به همین علت سالانه افراد زیادی جهت تحصیل در رشته های پرطرفدار پزشکی به کشور ترکیه مهاجرت می کنند.
متقاضیان ایرانی در صورت تمایل به تحصیل در رشته های متنوع پزشکی و پیراپزشکی در کشور ترکیه بایستی در آزمون یوس شرکت نمایند. توجه داشته باشید که مدت زمان تحصیل رشته پزشکی در ترکیه 6 سال است. 
آزمون یوس پزشکی دو بخش است که بخش اول آن مربوط به مهارت های یادگیری پایه است که استدلال انتزاعی مورد ارزیابی قرار می گیرد. 
اما بخش دوم این آزمون زبان ترکی می باشد که میزان تسلط داوطلبان را در زبان ترکی می سنجد. سوالات این بخش 80 مورد می باشند که 45 مورد از آن ها مربوط به IQ و 35 مورد دیگر سوالات ریاضی می باشند. مدت زمان پاسخگویی به سوالات در این بخش 90 دقیقه است. 
بطور کلی میتوان گفت که بخش زیادی از آزمون یوس شامل سوالات ریاضی می شود که موضوعات پایه و پیشرفته را پوشش میدهد. 

 
رشته های پزشکی در آزمون یوس

داوطلبان با شرکت در آزمون یوس می توانند در رشته های تاپ و پرطرفدار پزشکی در دانشگاه های معتبر ترکیه تحصیل کنند. رشته های آزمون یوس مرتبط با پزشکی شامل:


1)    علوم دندانپزشکی:
دندانپزشکی یکی از رشته های محبوب و پرطرفدار می باشد که دانشجویان روش های درمانی و مراقبتی سلامت دندان و دهان را در آن فرا می گیرند. مدت زمان دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی 6 سال می باشد که بخش قابل توجهی از آن مختص فعالیت های علمی است.


2)    هوشبری:
دانشجویان رشته هوشبری در دوران تحصیل بیشتر در زمینه های متفاوتی همچون انواع بیماری، انواع دارو، سیستم ایمنی بدن انسان و... آموزش های لازم را می بینند. ناگفته نماند فارغ التحصیلان این رشته در اتاق عمل جهت آماده سازی بیماران مشارکت می کنند. 


3)    پرستاری:
میتوان گفت پرستاری یکی از رشته های جذاب و پرطرفدار است که داوطلبان زیادی خواهان تحصیل در این رشته هستند. انواع مهارت و دانش لازم برای انجام خدمات مربوط به حوزه پرستاری به دانشجویان این رشته آموزش داده می شود. مسلما دانشجویان در طول دوره تحصیل با فراگیری اطلاعات و آموزش های اساسی، می توانند در آینده خدمات عالی و با ارزشی را در زمینه درمانی و بهداشتی در جامعه ارائه دهند.


4)    آناتومی:
یکی دیگر از رشته های آزمون یوس پزشکی، رشته آناتومی است. همانطور که از نام آن پیداست دانشجویان درباره اعضای بدن، ساختار آن، استخوان ها، کارکرد اندام ها و... اطلاعات لازم را فرا می گیرند.


5)    روانپزشکی:
یکی از مهم ترین رشته های پزشکی، روانشناسی می باشد که داوطلبان در صورت قبولی در آزمون یوس پزشکی قادر به تحصیل در این رشته می باشند. سلامت اجتماعی یکی از شاخص های مهمی است که در رشته روانپزشکی به آن پرداخته می شود.


6)    علوم پزشکی:
در آزمون یوس پزشکی افراد زیادی در رقابت برای قبولی در رشته پزشکی هستند. حقیقتا رشته پزشکی یک رشته بسیار مهم و کاربردی در آزمون یوس پزشکی است که دانشجویان بایستی از علم و دانش زیادی برخوردار باشند. همچنین به ارزش ها و اصول اخلاقی پایبند باشند. 


7)    توان بخشی:
در رشته توان بخشی دانشجویان با تمرکز بر برنامه های مهم توان بخشی اعم از فیزیوتراپی در تلاش برای یادگیری مطالب و مهارت های لازم جهت رفع اختلالات سلامتی بیماران می باشند. دانشجویان در رشته توان بخشی با وسایل های مختلفی مانند ارگان های بدن، پروتز اندام و... سرو کار دارند.
شایان ذکر است علاوه بر رشته هایی که به آن ها اشاره شد رشته های دیگری همچون رادیوگرافی، بینایی سنجی، پرتو درمانی، آسیب شناسی و... وجود دارند که داوطلبان در صورت قبولی در آزمون یوس پزشکی می توانند اقدام به تحصیل در این رشته ها در دانشگاه های برتر ترکیه نمایند.
 
 

نمره قبولی لازم در آزمون یوس پزشکی ترکیه

در آزمون یوس پزشکی نمره همه داوطلبان بر مبنای تعداد و درصد پاسخ های صحیح در آزمون ارزیابی می شود. این آزمون دارای نمره منفی است و چنانچه پاسخ 4 مورد از سوال ها غلط باشد، یک مورد از پاسخ های صحیح از بین میرود. 
نمره خام در این آزمون تبدیل به نمره استاندارد می شود. همچنین نمره کل آزمون 50 می باشد. لازم است که داوطلبان در این آزمون حداقل نمره 40 را کسب کنند تا قادر به ادامه تحصیل در رشته های مشخص شده، باشند.
در نظر داشته باشید که معدل دوره دبیرستان هیچ تاثیری در آزمون یوس ترکیه ندارد و ملاک اصلی برای تحصیل در دانشگاه ها نتیجه این آزمون است. داشتن مدرک دیپلم دوره دبیرستان شرط لازم شرکت در آزمون یوس است. نمره قبولی لازم در آزمون یوس جهت پذیرش در نمونه ای از بهترین دانشگاه های ترکیه به اینصورت می باشد:
    دانشگاه حاجت تپه: متقاضیان برای تحصیل در رشته های دندانپزشکی، پزشکی و... در دانشکده ها بایستی نمره آن ها حداقل 70 باشد.
    دانشگاه آنکارا: نمره استاندارد برای پذیرش در دانشگاه آنکارا 50 می باشد.
    دانشگاه بیلیم: کسب حداقل نمره 60 جهت تحصیل در دانشکده پزشکی 
    دانشگاه فنی خاورمیانه: نمره استاندارد برای پذیرش در رشته های اقتصاد، معماری، مهندسی و... 60 می باشد.
    دانشگاه اولوداغ: کسب نمره 60 برای تحصیل در رشته های پزشکی
    دانشگاه بغازیچی: نمره قابل قبول در آزمون برای پذیرش در دانشگاه بغازیچی 45 است.
    دانشگاه یاسر: نمره قبولی مورد تایید برای پذیرش در دانشگاه یاسر 40 می باشد.
متقاضیان برای شرکت در آزمون یوس پزشکی و تحصیل در رشته های مختلف پزشکی در کشور ترکیه، باید بطور آنلاین درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند و منتظر پاسخ از طرف آن باشند.
 
 

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

در واقع شرایط و میزان هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی کشور ترکیه مختلف می باشد. قاعدتا خصوصی یا دولتی بودن دانشگاه در میزان هزینه تحصیل در رشته های پزشکی کاملا تاثیرگذار است. زبان تدریس در دانشگاه های دولتی ترکی می باشد و در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی تدریس می شود. 
معمولا هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه دولتی در ترکیه حدود 240 الی 1500 دلار در سال می باشد. در حالی که در دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل سالانه مابین 10 الی 25 هزار دلار است. البته ناگفته نماند مقدار این هزینه ها در دانشگاه های مختلف با توجه به شرایط فرق می کند.
 رقابت در میان متقاضیان برای کسب موفقیت در آزمون یوس پزشکی و همچنین تحصیل در دانشگاه های دولتی فراوان است. طبیعتا هزینه های تحصیل در دانشگاه دولتی بسیار کمتر است و دانشجویان خارجی از لحاظ مالی تحت دچار مشکل نمی شوند. نکته مهمی که باید به آن اشاره شود اینکه هزینه تحصیل در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در کشور ترکیه با سایر کشور ها مخصوصا کشور های اروپایی مشابه است.

 


اعلام نتایج آزمون

نتایج اولیه آزمون یوس طبق زمانبندی در دانشگاه ها اعلام خواهد شد. در نتیجه داوطلبان باید به زمان تعیین شده از سوی دانشگاه توجه داشته باشند. نتایج آزمون معمولا بعد از دو هفته اعلام می شود و متقاضیان جهت مشاهده نتایج باید به وبسایت مشخص شده مراجعه کنند. لازم به ذکر زمان اشاره شده تقریبی می باشد و ممکن است نتایج در زمان بلندتر یا کوتاه تری اعلام شود. 
پس از آنکه نتایج آزمون یوس اعلام شد، دانشجویان در صورت اعتراض نسبت به نمره خود، می توانند فرم درخواست اعتراض را پر کرده و توضیحات لازم را تقریر کنند. 

 

 

مزیت تحصیل رشته پزشکی در کشور ترکیه

از دلایلی که دانشجویان ایرانی زیادی خواهان قبولی در آزمون یوس پزشکی و تحصیل در دانشگاه های مطرح ترکیه هستند، میتوان به این موارد اشاره کرد:
    امکان سفر به ترکیه بدون ویزا
    معتبر بودن مدارک پزشکی ترکیه در سراسر جهان
    مسافت نزدیک
    تایید تعداد زیادی از دانشگاه های پزشکی کشور ترکیه از سوی وزارت بهداشت کشور ایران
    اهدای کارت طبابت بین المللی به فارغ التحصیلان
    قرابت فرهنگی میان کشور ایران و ترکیه
    و...
دانشجویان برای ورود به دانشگاه های ترکیه لازم است یکسری مدارک مهم و ضرور را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند: 
1.    مدارک فارغ التحصیلی دوره دیپلم
2.    برخورداری از نمرات آزمون یوس
3.    برخورداری از مدرک زبان جهت تحصیل به زبان انگلیسی
4.    داشتن فیش پرداختی
5.    ارائه فرم درخواست دانشجو
6.    اثبات بهره مندی از بودجه تحصیلی
دانشگاه های ترکیه به علت همکاری با دانشگاه های معتبر در سراسر جهان و همچنین برخورداری از اساتید خارجی شناخته شده و مطرح، جایگاه بسیار ویژه ای دارند. یقینا دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های مختلف ترکیه از فرصت های بسیار مناسبی برخوردار خواهند شد.

 

 

میزان سخت بودن آزمون یوس

معمولا اکثر داوطلبان ایرانی بر این باورند که آزمون یوس یک آزمون بسیار سختی است. اما با نگاهی دقیق در می یابیم که این آزمون حتی از کنکور هم آسان تر است. متقاضیان با تمرین سوالات مختلف و همچنین شرکت در دوره آموزشی یوس می توانند عملکرد  بسیار عالی از خود نشان دهند.
متقاضیان می توانند با تهیه منابع مهمی همچون کتاب های متروپل و کوراک آمادگی لازم را برای آزمون کسب کنند. مسلما حل و مطالعه سوالات سال های گذشته هم کمک فراوانی در تست زنی به داوطلبان می کند.

 


سخن پایانی

در این متن شما را با تمامی نکات مهم درباره آزمون یوس و شرایط آن آشنا کردیم. همانطور که عنوان شد شرکت در چنین آزمون مهمی نیازمند یکسری مدارک است. متقاضیان می توانند با شرکت در این آزمون و رعایت قوانین و اصول ذکر شده توانایی خود را محک بزنند. رقابت در این آزمون تنگاتنگ است و متقاضیان برای دست یابی به رشته های تاپ باید نهایت تلاش را کنند. 
به جرات میتوان گفت دانشجویان با تحصیل در دانشگاه های مطرح ترکیه از شرایط بسیار مناسب و آسانی برخوردار خواهند شد و بازخورد شایانی از آن کسب خواهند کرد.
امید است که داوطلبان با شرکت در آزمون یوس هر آنچه را که خواهان هستند، کسب نمایند و با کمک از مشاوران حرفه ای و باتجربه اقدامات لازم را انجام دهند تا در برخی موارد دچار مشکل و ضرر نشوند. 

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان