آزمون یوس دانشگاه استانبول (منابع و شرایط قبولی در دانشگاه استانبول)

آزمون یوس دانشگاه استانبول

ترکیه جزو یکی از کشورهای بسیار پر متقاضی در زمینه مهاجرت می باشد. افراد مختلفی قصد دارند به این کشور زیبا مهاجرت کرده و زندگی در این کشور را تجربه کنند. یکی از روش‌ های بسیار پر متقاضی برای مهاجرت به کشور ترکیه دریافت ویزای تحصیلی می باشد. افراد از طریق ویزای تحصیلی می توانند به کشور ترکیه مهاجرت کنند و در این کشور و دانشگاه های آن به تحصیل بپردازند.‌ 

 

ترکیه دارای دانشگاه های بسیار معتبری می باشد که افراد زیادی تمایل دارند در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازند. دانشگاه های کشور ترکیه در رنکینگ های جهانی نیز وجود دارند. اگر مایلید تا درباره شرایط تحصیل در ترکیه و دریافت  ویزای تحصیلی این کشور اطلاعات دقیق‌تری دریافت کنید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید، چرا که قصد داریم در رابطه با دانشگاه کشور ترکیه و شرایط تحصیل در این کشور و آزمون معروف یوس اطلاعات کاملی را به شما ارائه دهیم.

 


آزمون یوس چیست؟

یوس (YOS) در کشور ترکیه، چیزی شبیه به کنکور سراسری در ایران است با انی تفاوت که این آزمون توسط دانشگاه های ترکیه برگزار می‌ شود. همچنین مخصوص دانشجویان بین الملل و خارجی می باشد.‌ آزمون یوس دارای شرایط و ضوابط خاصی است. این آزمون از دو بخش کلی تشکیل شده است. بخش اول شامل بخش ریاضی و هوش می باشد و بخش دوم شامل سوالات زبان ترکی است. هر دانشگاهی بر اساس ضوابط و قوانین خودش این آزمون را برگزار می‌ کند. بارم بندی هر کدام از سوالات آزمون یوس در هر دانشگاهی متفاوت می باشد. برای اینکه افراد در این آزمون شرکت کنند باید یک سری شرایط لازم را داشته باشند. اولین شرط این است که افرادی که تبعه کشور ترکیه نیستند باید در این آزمون شرکت کنند.

آزمون یوس دانشگاه استانبول برای افراد ترک برگزار نمی شود و مخصوص دانشجویان بین المللی می باشد‌. دومین شرط مهمی که افراد باید به آن توجه کنند داشتن مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی می باشد. اگر افراد این مدارک را نداشته باشند نمی توانند در آزمون یوس شرکت کنند. نظام آموزشی ترکیه و نظام آموزشی ایران بسیار به هم شباهت دارند. به همین دلیل تنها افرادی که دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند می توانند در آزمون یوس شرکت کنند.‌ افرادی که به زبان ترکی تسلط ندارند نیز می توانند در آزمون یوس شرکت کنند. زیرا در دانشگاه های ترکیه، دروس علاوه بر زبان ترکی به زبان انگلیسی نیز آموزش داده می شوند.‌

 

تحصیل در ترکیه با آزمون یوس

آشنایی با دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه و جهان می باشد که در طول تاریخ خود در زمینه های مختلف علمی ممتاز و پیشگام بوده است و هم‌ اکنون رتبه 745 ام را در رنکینگ‌های جهانی دارد. برای درک بهتر سطح علمی این دانشگاه، در ادامه رتبه بندی جهانی برخی از دانشگاه های ایران را باهم مرور میکنیم:

نام دانشگاهرتبه دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف598
دانشگاه امیرکیبر633
دانشگاه شهید بهشتی1042

 

در مورد تاریخچه ساخت دانشگاه استانبول، باید بگوییم که این دانشگاه در زمان حکومت عثمانی ساخته شده است و محوطه حیاط اصلی دانشگاه در آن زمان، به عنوان اداره جنگ قابل استفاده بود. در آن زمان به دانشگاه استانبول، دانشگاه قسطنطنیه نیز می گفتند و این دانشگاه لقب خانه هنر یا خانه علوم را نیز به خود اختصاص داده بود. 


 
بهترین رشته های برای تحصیل در دانشگاه استانبول

آزمون یوس دانشگاه استانبول برای بیشتر رشته ها برگزار می شود. اما بعضی از رشته ها از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار می باشند و این آزمون برای این رشته ها با شرایط و ضوابط سختگیرانه تری برگزار می گردد. می توان گفت این رشته ها جزو بهترین رشته های موجود در کشور ترکیه هستند و از آینده شغلی بسیار بالایی نیز برخوردار می باشند. همانطور که می دانید کشور ترکیه به دو قسمت آسیایی و اروپایی تقسیم می شود و هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به کشورهای اروپایی بسیار پایین تر می باشد. به همین علت افراد بسیار زیادی تمایل دارند که تحصیل خود را در کشور ترکیه و یا در شهر استانبول ادامه دهند.‌ اولین رشته ای که در بین دانشجویان بین الملل بسیار پرطرفدار می باشد پزشکی است. 
رشته پزشکی از آینده شغلی بالایی برخوردار است و افراد می توانند بعد از فارغ التحصیل شدن در رشته پزشکی در درمانگاه ها و بیمارستان های معتبر مشغول به فعالیت شوند. ترکیه همواره به قطب مد و فشن معروف است و در تولید پوشاک همیشه حرفی برای گفتن داشته است. به همین دلیل رشته نساجی و طراحی جزو رشته های بسیار پرطرفدار در این کشور می باشند و خود ترک زبان ها نیز علاقه خاصی برای تحصیل در رشته طراحی و نساجی دارند. امروزه دانشجویان بین الملل بسیار زیادی نیز تمایل دارند در این رشته مشغول به تحصیل شوند و آینده شغلی خود را تضمین نمایند. 


یکی دیگر از محبوب ترین رشته ها در کل دنیا رشته علوم کامپیوتری می باشد. این رشته تنها به کشور ترکیه محدود نمی‌ شود و این رشته در کل دنیا طرفداران خاص خود را دارد. می توان گفت رشته علوم کامپیوتری جزو رشته هایی می باشد که به دلیل رشد روز افزون و پیشرفت علم و تکنولوژی از آینده شغلی بسیار بالایی برخوردار است. این رشته پتانسیل بسیار بالایی از نظر فرصت شغلی دارد.

 

بهترین رشته های ترکیه

 
بررسی دانشگاه های ترکیه

آزمون YOS راه  ورود به دانشگاه های معتبر است. همانطور که گفته شد دانشگاه های ترکیه جزو دانشگاه های بسیار عالی در سطح جهانی می باشند که این دانشگاه توانسته اند در رنکینگ های جهانی نیز حرفی برای گفتن داشته باشند. اگر شما قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارید باید با این دانشگاه ها آشنا شوید تا بتوانید رشته و دانشگاه مورد نظر خود را به صورت درست انتخاب کنید. هر دانشگاهی با توجه به شرایط و ضوابط خود آزمون یوس را برگزار می کند. شما با شرکت در آزمون یوس و در صورت قبول شدن می توانید تحصیلات خود را در دانشگاه مورد نظر ادامه دهید. بهتر است در این زمینه با افراد متخصص مشورت نمایید تا بتوانید دانشگاهی بسیار معتبر و با کیفیت را انتخاب کرده و در آن به ادامه تحصیل بپردازید. بعضی از دانشگاه ها در رشته های مختلف قوی عمل می کنند و افراد می توانند با دانستن این موضوع این دانشگاه های با کیفیت را انتخاب کنند. 
به عنوان مثال اگر شما قصد دارید در رشته پزشکی در کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوید باید با دانشگاه هایی که در این زمینه بسیار قوی و تخصصی کار می کنند آشنایی پیدا کنید. دانشگاه های کشور ترکیه که در رشته پزشکی بسیار قوی هستند شامل دانشگاه کوچ استانبول، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه باشکنت آنکارا و ..‌. می باشند. این دانشگاه ها جزو دانشگاه علوم پزشکی هستند. دانشگاه هایی که در صنعت طراحی و نساجی نیز بسیار قوی عمل می کنند شامل دانشگاه آیدین استانبول، دانشگاه مدیترانه شرقی، دانشگاه اسکودار و ... می‌ باشند. برای رشته های علوم کامپیوتری نیز دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه سابانچی و دانشگاه سهیر استانبول می باشند. این دانشگاه ها جزو دانشگاه های بسیار پرطرفدار در بین افراد هستند و می توان آن ها را جزو دانشگاه های خوش نام دانست. 
اگر شما قصد دارید در هر کدام از این رشته های پرطرفدار در کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوید بهتر است با دانشگاه‌ های مطرح در این زمینه آشنایی پیدا کنید تا بتوانید از سطح بالای تحصیل در این دانشگاه بهره مند شوید. البته شرط اول ورود به این دانشگاه ها برگزاری و قبول شدن آزمون یوس توسط دانشجویان بین الملل می باشد. بهتر است برای این آزمون تمام تلاش خود را به کار ببرید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید.

 

بررسی هزینه های تحصیل

بعد از قبولی در آزمون یوس دانشگاه استانبول ۲۰۲۳ نوبت به مشخص شدن هزینه ها می باشد. افرادی که می خواهند در کشور ترکیه به تحصیل بپردازند باید در رابطه با هزینه‌ های این کار در کشور ترکیه اطلاعات داشته باشند تا بتوانند تصمیم درستی در این زمینه اتخاذ کنند. اگر افراد بدون مشورت و بدون تحقیقات لازم در این زمینه به کشور ترکیه مهاجرت کنند ممکن است در سال‌ های اول با مشکلات بسیار زیادی از نظر مالی روبرو شوند.


 پس بهتر است در رابطه با هزینه های تحصیل در کشور ترکیه اطلاعات بسیار کامل و دقیقی به دست آورید تا بتوانید اندوخته مناسبی برای این کار در نظر بگیرید. افرادی که به تحصیل در کشور ترکیه می پردازند نمی توانند تا چند سال اول اجازه کار را دریافت کنند. به همین دلیل بیشتر دانشجویان نمی توانند در حین تحصیل شغل داشته باشند و از این کار درآمد بسیار عالی کسب کنند.‌ پس بهتر است با آگاهی قدم در این مسیر بگذارند و اندوخته لازم را برای تحصیل در کشور ترکیه داشته باشند. البته در نظر داشته باشید که ترکیه جزو کشورهای بسیار ارزان قیمت نسبت به کشورهای اروپایی می باشد و افراد می‌ توانند با هزینه های بسیار پایین‌ تر از کشورهای اروپایی تحصیلات خود را ادامه دهند. 


حداقل ترین هزینه های تحصیل در رشته کارشناسی ۲۰۰۰ دلار در سال می باشد.‌ البته این میزان تنها مربوط به شهریه دانشگاه است و افراد باید هزینه های دیگری مانند هزینه حمل و نقل، هزینه اجاره ملک، خورد و خوراک، بیمه دانشجویی و ... را نیز در نظر بگیرند.‌ افرادی که به کشور ترکیه می آیند باید از تمکن مالی برخوردار باشند تا بتوانند هزینه های زندگی خود را مدیریت کنند. اگر افراد بخواهند رشته های پزشکی را در دانشگاه های ترکیه انتخاب کنند باید هزینه‌ های بسیار بالاتری بپردازند. به طور مثال حداقل ترین هزینه ها برای رشته های پزشکی در دانشگاه ترکیه سالانه ۱۰ هزار دلار به بالا می باشد. این هزینه ها و شهریه ها بسته به دانشگاه متفاوت است و تا ۲۰ هزار دلار در سال نیز می رسد.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه استانبول

حداقل نمره قبولی در آزمون یوس

افرادی که قصد دارند در آزمون یوس دانشگاه استانبول شرکت کنند باید حداقل نمره قبولی را به دست بیاورند تا بتوانند در دانشگاه مربوطه به تحصیل خود ادامه دهند. این حداقل نمره قبولی با توجه به رشته های مختلف متفاوت می باشد و برای هر رشته یک نمره خاص مدنظر است. هر دانشگاه نیز با توجه به شرایط و ضوابطی که دارد یک نمره مشخص را برای حداقل نمره قبولی در آزمون یوس در نظر گرفته است. اما به طور کلی افرادی که نمرات نزدیک به نمره ۹۰ را به دست آورده اند جزو قبولی های این آزمون می باشند. همانطور که گفتیم هر دانشگاه با توجه به شرایط خود یک نمره مشخص را به عنوان  حداقل نمره قبولی در آزمون یوس در نظر گرفته است. 


شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر خود از حداقل نمره آزمون یوس دانشگاه استانبول آگاهی پیدا کنید.‌ همچنین می توانید با مراجعه حضوری به دانشگاه مربوطه در رابطه با این موضوع اطلاعات موثقی به دست آورید. ترکیه جزو کشورهای بسیار پر متقاضی در زمینه مهاجرت می باشد و امروزه افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا به این کشور زیبا و پر موقعیت مهاجرت می‌ کنند‌. ایرانیان بسیار زیادی نیز همواره به دنبال مهاجرت به این کشور ترکیه هستند. ترکیه به دلیل موقعیت خاصی که دارد و نزدیکی آن به ایران جزو کشورهای پرطرفدار در بین ایرانیان در زمینه مهاجرت می باشد.‌ 
دریافت ویزای تحصیلی در صورت داشتن تمام شرایط کاری راحت است. اگر شما قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارید در سریعترین زمان ممکن مدارک خود را ارسال نمایید. حتی می توانید از شرکت های معتبر در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید قدم در راه درست گذاشته و در سریعترین زمان ممکن بهترین نتیجه را به دست آورید.

۵
از ۵
۴ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat

دوره‌ی نیمه‌گروهی SAT خرداد ۱۴۰۲

درخواست مشاوره

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

شروع دوره: ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ /  تاریخ آزمون: Oct. 7, 2023 / معادل ۱۵ مهر ۱۴۰۲ / طول دوره ۳,5 ماه /  آزمون‌های آزمایشی 

امکان شرکت آزمایشی در کلاس
​(امکان پرداخت شهریه در دو نوبت)

 ۱۴ و ۱۵ ام خرداد با تخفیف استثنایی ۳۰ درصدی فقط ۱۲/۶۰۰ میلیون تومان