satschool logo

۰۲۱ ۲۸۴۲۷۰۶۲

تلفن ایکون
آیکون سرچ

En Route to Future

آزمون یوس متمرکز TR-YOS چیست؟

آزمون یوس متمرکز TR-YOS چیست؟

امروزه بسیاری از افراد بعد از گذراندن مقطع متوسطه تمایل دارند که در خارج از کشور تحصیلات دانشگاهی خود را بگذرانند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارند ضروری است که حتما در آزمون یوس متمرکز شرکت کنند. و پس از قبولی در این آزمون  بتوانند در دانشگاه های این کشور به تحصیل بپردازند. در این محتوا قصد داریم به معرفی آزمون  TR YOS (Yabancı Uyruklu Ogrenci Sınavı) بپردازیم. 
در واقع آزمون یوس نوعی کنکور اختصاصی در کشور ترکیه است. که برای ورود دانشجویان خارجی علاقه مند جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور طراحی شده است. از سال 2011 میلادی تا سال 2022 این آزمون به صورت غیر متمرکز و از سوی دانشگاه های برگزار شده است.، اما شورای آموزش عالی ترکیه تصمیم دارد که در سال 2023 یکسری تغییرات را در برگزاری آزمون ایجاد کند. و باز هم به صورت متمرکز از طریق مراکز آزمون های این سازمان در داخل و خارج از کشور  ترکیه برای متقاضیان برگزار شود. 
امروزه بحث برگزاری آزمون یوس متمرکز برای متقاضیان علاقه مند به تحصیل در کشور ترکیه بسیار داغ است. و با توجه به تغییراتی که از سوی سازمان آموزش عالی ترکیه قرار است. بر اجرای این آزمون پیاده شود حساسیت این آزمون در بین این متقاضیان دو چندان شده است. با اعمال این تغییرات دانشگاه ها هیچ گونه حق دخالت در اجرای آن ندارند و این سازمان اعلام کرده که آزمون جدید با نام یوس – ترکیه (TR-YOS). از ابتدای سال 2023  به شکل کاملا متمرکز از طرف مرکز گزینش و جانمایی سازمان بوک در داخل و خارج از کشور ترکیه. به صورت همزمان برگزار می شود.

 

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید: زمان و نحوه ثبت نام آزمون یوس ۲۰۲۳

آزمون یوس متمرکز

 آزمون یوس متمرکز TR YOS چه ویژگی‌هایی دارد؟

بدون شک آزمون های خارجی جهت پذیرش دانشجو یک سری مشخصه هایی دارند. از جمله زبان آزمون، چگونگی برگزاری، مکان برگزاری، زمان برگزاری و ... که آزمون یوس متمرکز هم از این قاعده مستثنی نیست. یکی از ویژگی هایی این آزمون این است که به دلیل وجود تغییراتی که جدیدا در برگزاری این آزمون صورت گرفته است،  اجباری در پذیرش نتایج این آزمون توسط دانشگاه های ترکیه وجود ندارد. و دانشگاه های این کشور می توانند آزمون یوس را به صورت انفرادی برگزار کنند. و پذیرش دانشجویان خارجی را با توجه به نتایج آزمون بین المللی معتبر مانند SAT پذیرش نمایند. 
 یکی از متداول ترین و مهمترین سوالات برای متقاضیان این آزمون این است که سوالات این آزمون به چه صورت می باشد. و از چه بخش هایی تشکیل شده است؟ آزمون یوس متمرکز ترکیه از دو بخش سوالات عمومی و ریاضی  تشکیل شده است. که در مجموع تعداد این سوالات در حدود 80 است. که 45 سوال مربوط به سوالات عمومی است و 35 سوال هم به سوالات ریاضی اختصاص داده شده است. درجه سختی این سوالات تقریبا برای همه دانشگاه ها و همه زبان ها یکسان می باشد. و اینکه زبان این آزمون به صورت انگلیسی و استانبولی است. اما در صورت نیاز امکان برگزاری این آزمون به زبان های دیگر هم وجود دارد.

 

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم مطالعه کنید:‌ مقایسه آزمون yos و sat کدام آزمون برای تحصیل در ترکیه بهتر است؟

 

قبولی در آزمون یوس متمرکز

شرکت و کسب نمره قابل قبول در آزمون یوس متمرکز برای قبولی در بعضی از دانشگاه های خصوصی و دولتی کشور ترکیه الزامی است.،  بنابراین دانشجویان جهت قبولی در این آزمون باید سطح اطلاعات عمومی خود را افزایش دهند. و در کنار آن مهارت ریاضی و زبان خود را به سطح قابل قبولی برسانند تا شانس قبولی در آزمون یوس متمرکز را داشته باشند. متقاضیان برای ثبت نام در این آزمون باید در تاریخ اعلام شده توسط سازمان ÖSYM  ثبت نام خود را انجام دهند. و در مدت زمان مقرر شده از سوی سازمان در محل برگزاری آزمون حضور و در آزمون شرکت کنند. 

 

 

شرایط لازم جهت شرکت در آزمون YOS

همانطور که میدانید کشور ترکیه دارای دانشگاه های خصوصی و دولتی زیادی است. که هر یک از این دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو شرایط خاص خود را دارند. یکی از مهمترین مشخصه های دانشگاه های دولتی میزان شهریه پایین و بالا بودن اعتبار علمی آن است. که سبب شده در سراسر دنیا دانشجویان زیادی علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه ها باشند. ذکر این نکته ضروری است که قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی به مراتب سخت تر از دانشگاه های خصوصی است و در صورتی قبولی متقاضی و کسب نمره قبولی در آزمون TR YOS و براساس  نمره حد نصاب هر دانشگاه می توانند در آن دانشگاه تحصیل کنند. 

آزمون یوس


از مهمترین شرایط جهت شرکت در آزمون یوس متمرکز در حال تحصیل بودن در پایه آخر متوسطه یا داشتن دیپلم متوسطه است. که باید مدارک در سایت رسمی مربوط به ثبت نام آپلود شود. ثبت نام این آزمون برای متقاضیان خارجی به صورت اینترنتی و برای متقاضیان داخلی. به صورت حضوری و از طریق مراکز یوس در ترکیه صورت می گیرد. جهت دسترسی متقاضیان به دفترچه راهنمای آزمون یوس باید وارد صفحه اینترنتی OSYM شد که این دفترچه برخلاف دفترچه آزمون های داخلی به هیچ عنوان چاپ و توزیع نمی شود.  و در حین ثبت نام باید توجه داشت که تمامی اطلاعات به درستی وارد گردد. و در صورتی که اظهارات متقاضی اشتباه باشد در صورت قبولی در آزمون فرد نمی تواند ثبت نام کند و آزمون برای آنها باطل می شود.

 

سخن پایانی


در سال های اخیر بسیاری از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کشورهای خارجی هستند. و کشور ترکیه یکی از این کشورهایی است که افراد زیادی خواهان تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند.، اما جهت ورود و تحصیل در این دانشگاه ها ضروری است که در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت کرد. آزمون یوس متمرکز در واقع نوعی کنکور برای متقاضیان خارجی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارند 
برای شرکت در این آزمون متقاضی باید شرایط لازم را داشته باشد و بعد از قبولی. و به دست آوردن نمره حد نصاب می تواند با توجه به نمره ای که کسب کرده است. در یکی از دانشگاه های ترکیه تحصیل خود را آغاز کند. بالا بودن سطح اطلاعات عمومی و داشتن مهارت بالایی در ریاضی و زبان، به قبولی داوطلبان در این آزمون بسیار کمک می کند. و با توجه به اینکه سوالات این آزمون از سوالات عمومی و ریاضی است. داشتن مهارت در این دو بخش سبب می شود که فرد شانس بالایی در قبولی این آزمون را داشته باشد. از دیگر ویژگی های آزمون یوس متمرکز می توان به مدت زمان پاسخگویی آن اشاره داشت که در حدود 90 دقیقه است و نمره نهایی آن هم از 100 محاسبه می شود. این مدرک برای مدت زمان دو سال اعتبار دارد و زمان اعتبار از روز برگزاری امتحان شروع می شود.  این آزمون در ایران در دانشگاه تبریز برگزار می گردد.
 

۵
از ۵
۵ مشارکت کننده
کلاس یوس
کلاس sat